معرفی شرکت AMD و محصولات آن

توسط در

شرکت AMD یکی از قدیمی ترین شرکت های تولید کننده سخت افزار

شرکت Advance Micro Devices که با عنوان AMD شناخته میشود، یک شرکت آمریکایی در صنعت سخت افزار است. این شرکت به عنوان دومین شرکت بزرگ تولید CPU نیز شناخته میشود. این شرکت در سال ۱۹۶۹ پایه گذاری شده است. AMD تنها رقیب جدی شرکت Intel در زمینه تولید پردازنده های کامپیوتری محسوب میشود.

مجموعه محصولات این شرکت شامل ریزپردازنده ها، چیپست مادربرد و کارت گرافیک است.

پردازنده های AMD

از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۴ این شرکت با اینتل قرار دادی برای تولید پردازنده امضا کرد. این قرار داد AMD به شرکت دوم تولید پردازنده تبدیل کرد. البته پایان این توافق با مشکلات حقوقی زیادی همراه بود و تا سال ها AMD نتوانست برای تولید پردازنده ای انحصاری دست به کار شود. با این که تا سال ها بعد AMD به تولید پردازنده مشغول بود، ولی کدهای عملکردی این پردازنده ها از توافق با شرکت Intel تامین شده بود.

اولین پردازنده انحصاری این شرکت در سال ۱۹۹۶ عرضه شد K5 نام داشت. این محصول به طور کامل توسط همین شرکت تولید میشد. این پردازنده رقیبی جدی برای پردازنده Pentium شرکت Intel محسوب میشد. با این که این محصول از طراحی متفاوت بهره میبرد ولی نتوانست رقابتی قدرت مند با پردازنده های Intel داشته باشد. K در این محصول از کلمه Kryptonite گرفته شده، که تنها ماده خطرناک برای شخصیت Superman به حساب میآید. که به نظر کنایه ای بود درمورد تضعیف شرکت اینتل. حتی شماره ۵ این محصول اشاره به نسل پنجم محصولات اینتل داشت.

AMD در سال های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۹ با انتشار دو محصول بعدی این مجموعه یعنی K6 و K7 همچنان به رقابت تنگاتنگ خود با پردازنده های Intel ادامه داد. K6 از اولین پردازنده های کم قیمت بود. قیمت نسبتا پایین این محصول موجب عمومی تر شدن کامپیوتر های شخصی در دوره خود شد.

انقلاب اصلی در پردازنده های این شرکت با معرفی K8 اغاز شد. این پردازنده ای ۶۴ بینی، قابلیت پشتیبانی از حافظه ۱ ترابایتی را داشت. از نظر معماری این محصول با نسل قبلی خود تفاوت هایی اساسی داشت که سرعت و عملکرد آن را بسیار بهبود بخشیده بود. در این محصول محدودیت استفاده از رم های ۴ گیگابایتی حذف شده بود و میتوانست تا ۸ گیگ رم را پشتیبانی کند.

مسیر تولید پردازنده های شرکت AMD پر از فراز و نشیب بوده ولی این شرکت همیشه ثابت کرده در تلاش است با استفاده از ایده های جدید بهترین پردازنده ها را در اختیار کاربران خود قرار دهد. حتی اگر برای این کار مجبور به انجام تحولی بزرگ در فرآیند تولیدات خود باشد.

آخرین مجموعه کارت گرافیک های این شرکت سری Zen نام دارند که سری ۵۰۰۰ این مجموعه ماه گذشته معرفی شد. برای مطالعه بیشتر درمورد این پردازنده ها به مطالب قبلی ما مراجعه کنید.

کارت گرافیک های AMD

در سال ۲۰۰۶ شرکت AMD توانست ATI که شرکتی پیشگام در عرصه تولید کارتهای گرافیک بود را خریداری کند. این شرکت خالق فن آوری Dual GPU بر روی یک برد میباشد. این شرکت ازسال ۱۹۹۳ رقیبی جدی برای NVIDIA محسوب میشود. در در سال ۲۰۰۶ به خاطر تولید کار گرافیک های بسیار ضعیف Radeon 2xxx در معرض ورشکستگی قرار گرفت. که AMD از موقعیت این شرکت استفاده و این شرکت را به مجموعه خود اضافه کرد.

از سال ۲۰۱۲ این شرکت به تولید قطعات نیمه سفارشی برای کنسول های بازی مشغول شد. APU های این شرکت در PlayStation 4 و Xbox One و حتی نسل جدید این کنسول ها نیز دیده میشوند.

در سال ۲۰۱۵ بخش فناوری گرافیک این شرکت با عنوان Radeon Technologies Group از شرکت اصلی مستقل شد. که این استقلال به بازاریابی محصولات گرافیکی AMD بسیار کمک کرد.

ادغام شرکت ATI با AMD موجب شد تا محصولات این شرکت به رقیبانی جدی برای کارت گرافیک های NVIDIA تبدیل شوند.

AMD : Where Gaming Begins

در طی آخرین لایو استریم این شرکت در تاریخ ۸ اکتبر، پردازنده های AMD RYZEN 5000 با معماری Zen 3 معرفی شدند.

و حالا کارت گرافیک های AMD Radeon RX 6000  در قسمت دوم این لایو استریم در تاریخ ۲۸ اکتبر معرفی خواهند شد.


PCMODTV
مطالب تصادفی دیگر:
تبلیغات
تبلیغات
نظرات کاربران
افزودن نظر