کارت گرافیک ‌های AMD Radeon RX 6000، معروف به Big Navi معرفی شدند

توسط در
 
Big Navi از معماری RDNA2 استفاده میکند.

دیشب قسمت دوم کنفرانس Where Gaming Begins برگزار شد. موضوع این کنفرانس معرفی سری جدید کارت گرافیک های AMD بود. در طی این کنفرانس سه کارت گرافیک جدید معرفی شدند. Radeon RX 6800 و Radeon RX 6800 XT و RX 6900 XT مدل های معرفی شده در این کنفرانس بودند. البته دو مدل  Radeon RX 6700 و  Radeon RX 6700 XT نیز در راه اند. ولی زمان انتشار و مشخصات فنی آنها رسما توسط AMD تایید نشده است.

سری Radeon 6000 با معماری RDNA 2 وارد بازار خواهند شد. هدف از طراحی این معماری حداقل کردن جا به جایی اطلاعات در کمترین زمان ممکن است.این معماری در کنار حافظه نهان ۱۲۸ مگابایتی این کارت گرافیک ها به بازیکن رزلوشن بالا و تصاویری زنده را خواهد داد. به طور کلی عملکرد این معماری به ازای هر وات ۵۴ درصد بهتر از نسل قبلیست. طبق اعلام این رکت، تجربه تولید CPUهای جدید با معماری Zen 3 تاثیر بالایی در این طراحی داشته است.

طبق مقایسه بین Radeon 6000 و سری قبلی Radeon 5000 ، نسل جدید ۲ برابر قدرتمند تر هستند. همچنین RX 6800 XT هم در رزلوشن ۴K و هم در ۱۴۴۰p عملکرد بهتری در مقایسه با RTX 3080 از خود نشان داده است.

کارت گرفیک RX 6900 XT

این کارت گرافیک که پرچمدار کارت های Big Navi خواهد بود، با قیمت ۹۹۹ دلار از تاریخ ۸ دسامبر وارد بازار خواهد شد. این کارت که جدی ترین رقیب RTX 3090 انویدیا محسوب میشود، از پردازنده  Navi 21 XTX استفاده خواهد کرد. در این کارت شاهد ۸۰ واحد محاسباتی یا Compute Units و ۵۱۲۰ واحد Stream Processors وجود دارد. همچنین حافظه تصویری ۱۶ گیگابایتی از نوع GDDR6 با با پهنای بایند ۵۱۲ گیگابایت برثانیه نیز جز جذابیت های این کارت خواهد بود. فرکانس گیمینگ ۲۰۴۰ مگاهرتز با بوست ۲۳۳۰ این کارت نیز برای گیمرهای طرفدار AMD از اهمیت بالایی برخوردار است.

فناری Infinity Cache استفاده شده در این کارت های، گامی بزرگ در صنعت کارت گرافیک محسوب میشود. حافظه نهان ۱۲۸ مگابایتی در کنار حافظه تصویری، عملکرد کارت را بسیار تقویت میکند.

کارت گرافیک  RX 6800 XT

دومین کارت برتر این سری که ۶۴۹ دلار قیمت گذاری شده است،عملا رقیب RTX 3080 محسوب میشود. این کارت از پردازنده Navi 21 XT با معماری ۷ نانومتری RDNA 2 استفاده خواهد کرد. این پردازنده ۷۲ واحد محاسباتی و ۴۶۰۸ واحد Stream Processors را تامین میکند.

در این کارت نیز از ۱۶ گیگابایت حفظه تصویری GDDR6 با رابط ۲۵۶ بیتی استفاده شده است. فرکانس این کارت ۲۰۱۵ مگاهرتز با بوست ۲۲۵۰ است.

فناوری Infinity Cache با ۱۲۸ مگابایت حافظه نهان نیز در این کارت دیده میشوند.

این کارت در تاریخ ۱۸ نوامبر به همراه کارت RX 6800 در بازار منتشر خواهد شد.

کارت گرافیک RX 6800

این کارت از پزدازنده Navi 21 XL بهره خواهد برد که ۶۰ واحد محاسباتی و ۳۸۴۰ واحد Stream Processors را تامین خواهد کرد. قیمت RX 6800 برابر ۵۷۹ ولار تایین شده که فعلا ارزانترین کارت این سری محسوب میشود. حافظه تصویری و حافظه نهان این کارت مشابه محصولات قبلی معرفی شده است. ولی فرکانس این کارت ۱۸۱۵ مگاهرتز با بوست ۲۱۰۵ خواهد بود.

مقایسه با کارت های سری ۳۰

با این که نمودارهای زیادی برای مقایسه بین سری ۳۰ انویدیا و Big Navi وجود ندارد، ولی یقینا AMD در سری جدید خود VRAM بالاتری را تامین کرده است. در نمودار های مقایسه این دو سری کارت گرافیک، رقابت بسیار تنگاتنگ بود ولی AMD با معرفی تنظیمات جدید AMD Smart Access Memory که برای سیستم های دارای پردازنده های Ryzen 5000 هستند و همچنین Rage Mode که تنظیمات اورکلاک کردن کارت گرافیک محسوب میشود، وعده داده که عملکرد کارت های سری ۶۰۰۰ تا ۱۳ درصد تقویت خواهد شد.


PCMODTV
مطالب تصادفی دیگر:

تبلیغات
تبلیغات
نظرات کاربران
افزودن نظر