معرفی برند Gigabyte و زمینه های فعالیت این شرکت

توسط در

افسانه ایی به نام GIGABYTE

Gigabyte شرکتی است با قدمت وتجربه زیاد در دنیای کامپیوتر و تکنولوژی که خدمت زیادی به صنعت سخت افزار کرده است.

کسانی که سال های زیادی در دنیای سخت افزار بوده باشند و یا اخبار و پیشامد های آن را از نزدیک دنبال کرده باشند به خوبی برند گیگابایت و کیفیت و خوشنامی آن را می شناسند. اما متاسفانه این چندین ساله تبلیغ های اشتباه و فریب آمیز برخی از کمپانی ها باعث شده تا برند های ریشه داری به مانند GIGABYTE در میان نسل های جدید تر کمی ناشناخته باشد.

مثال بارز آن هم این است که وقتی شخصی قصد خرید یک سیستم کامپیوتری خوب را دارد و به دنبال قطعات سخت افزاری می گردد ممکن است نسبت به برند گیگابایت کمی دو به شک باشند و یا حتی در برخی موارد آن را برندی چینی و کم کیفیت بدانند و از خرید آن خودداری کنند و برند های مشهور دیگری مانند ASUS و MSI را برای خرید خود انتخاب کنند. در حالی که گیگابایت دست کمی از این برند ها نداشته و رقابتی تنگاتنگ با آنها دارد.

تاریخچه شرکت GIGABYTE

گیگابایت یکی از مطرح ترین برند های دنیای سخت افزار می باشد. این شرکت در سال ۱۹۸۶ یعنی ۳۴ سال پیش در شهر تایپه تایوان پا به عرصه صنعت کامپیوتر گذاشت. این شرکت افسانه تولید کننده قطعات کامپیوتری مثل : مادربورد، کارت گرافیک، مانیتور و رم و … می باشد و ااز بین این محصولات برخی آز آنها به معنای کامل به یک مدل افسانه تبدیل شده و تاریخ دنیا تکنولوژی جای گرفته اند.

برای مثال مادربرد ۷۷۵۰۰۰ این شرکت در برخی موارد  کاربران می توانستند CPU خسته و تقریباً بدون پتانسیل Pentium D820 را نیز اورکلاک کرده و سرعت آن را ۱۵۰ مگاهرتز افزایش دهند و یا یکی دیگر از محصولات خاص این شرکت کارت های گرافیک GTX 460 بر پایه چیپست های NVIDIA بود که الارغم موضوع Silicon lottery در بیشتر مواقع دارای پتانسیل اورکلاک بالایی بود و به لطف بودن تکنولوژی Windforce کمپانی گیگابایت این کارت گرافیک به یک هیولای خنک و پرسرعت تبدیل می شد.

سیلیکون لاتاری (silicon lottery) به زبان ساده یعنی شانس شما برای خرید یک پردازنده که چیپست آن دارای پتانسیل بالای اورکلاکینگ باشد. بدیهی است که این موضوع تعیین کننده میزان افزایش سرعت و اورکلاکینگ ممکن برای یک CPU و یا کارت گرافیک می باشد.

در واقع تا اواسط دهه نود میلادی اتفاقات خاصی درباره این شرکت به وقوع نپیوست و این کمپانی تا آن زمان برای شرکت های آسیایی و آمریکایی مانند DELL, HP, ACER قطعاتی مانند مادربورد و یا PCB (برد مدارهای چاپی) می ساخت. اما از نیمه دوم دهه نود میلادی تحرکاتی در بازار سخت افزار کامپیوتر و علی الخصوص بازار کارت های گرافیک رخ داد.

همانطور که می دانید امروزه تنها دو شرکت NVIDIA و AMD قادر به تولید پردازنده های گرافیکی یا همان GPU هستند. که در بیشتر اوقات و مخصوصاً قبل از رونمایی سری RX 6000 توسط AMD بازار کارت گرافیک با فاصله زیاد در دستان NVIDIA می باشد. اما در اواسط سال های ۹۰ اوضاع اینگونه نبود و شرکت های زیادی مانند ۳Dfx و ATI (که توسط AMD خریداری شد) مشغول به ساخت GPU های خود بودند. در این اوقات بود که دنیا شروع به خرید کارت های گرافیک مجزا کرد و در این موضوع کمپانی ۳Dfx سهم بسیار بزرگی داشت، زیرا قبل از آن کامپیوتر ها مخصوص بازی کردن نبودند و مردم به آنها تنها به چشم دستگاه های کاری و مخصوص شرکت ها نگاه می کردند و به جای کنسول های بازی می خریدند.

اما همانطور که اشاره کردیم با آمدن شتاب دهنده های گرافیکی و قدرت های پردازشی بالا که شرکت ۳Dfx در آن تأثیر بسزایی داشت، بازار کارت گرافیک پرطرفدار شد. در همین دوره بود که کمپانی گیگابایت هم شروع به ساخت کارت های گرافیک کرد و داستان موفقیت آن از این زمان ها جرقه خورد و شروع شد.

یک اتفاق مهم دیگر

کسانی که کمی از تاریخ دنیای سخت افزار مطلع باشند قطعاً می دانند که تا قبل از سال ۱۹۹۷ مادربورد های ساخته شده از CPU های دو کمپانی INTEL و AMD پشتیبانی می کرد. یعنی چیپست ها و سوکت های مادبرد ها برای هر دو کمپانی یکسان بود. البته اگر بخواهیم کمی دقیق تر به موضوع نگاه بکنیم باید بگوییم که این مادربورد ها برای پردازنده های اینتل ساخته می شد و AMD هم برای راحتی فروش و ساخت از تکنولوژی مشترک با INTEL استفاده می کرد. و اما در سال ۱۹۹۷ شرکت AMD با یک تصمیم متعجب کننده تصمیم به ساخت سوکت و چیپست های مخصوص خود را گرفت و این موضوع به هیچ عنوان INTEL را خوشحال نکرد. در همین برهه زمانی گیگابایت هم تصمیم گرفت تا در پروسه تولید این مادربورد ها به یاری AMD بشتابد. اما مشکلی که در این میان وجود داشت تهدید های کمپانی INTEL بود که باعث شده بود تولید این قطعات به سختی پیش برود.

به همین دلیل تا سال ۲۰۰۶ پیدا کردن مادربورد های کمپانی گیگابایت مخصوصاً مدل های ساخته شده برای AMD بسیار دشوار بود اما از سال ۲۰۰۶ به بعد اینتل دست از این تهدیدات برداشت و تمامی این کمپانی ها نفس راحتی کشیدند.

زیر برند مشهور AORUS

Gigabyte هم بعد از یک مدتی کمبود یک زیر برند گیمینگ و با کیفیت را احساس کرد و مانند زیر برند ROG کمپانی ASUS تصمیم به تأسیس بخش AORUS گرفت. این زیر برند در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد و امروزه در حال ساخت قطعات درجه یک گیمینگ مانند کارت گرافیک، مادربورد ، مانیتور، موس و کیبورد و … است. این برند دارای جوایز بسیار زیاد اعم از : طراحی های عالی، قدرت و کیفیت بسیار بالا و مواردی از این قبیل است.


PCMODTV
مطالب تصادفی دیگر:
تبلیغات
تبلیغات
نظرات کاربران
افزودن نظر