شرکت nVIDIA کارت های گرافیک سری ۲۰ را معرفی کرد!

توسط در

مدت زمان بسیاری است که همگان منتظر این اخبار بوده اند و سرانجام کارت های گرافیکی جدید شرکت nVIDIA GeForce RTX 2070 و ۲۰۸۰ و ۲۰۸۰Ti معرفی شدند. طی رویداد گیمزکام ۲۰۱۸  رئیس کل شرکت nVIDIA  بر روی صحنه آمد و دو محصول جدید بر پایه پردازنده های Turing را معرفی کرد.

GeForce RTX 2070

شرکت nVIDIA کارت گرافیک ۴۹۹ دلاری خود را یعنی GeForce 2070  رامعرفی کرد. این کارت ۱۸۵ واتی ۲۳۰۵ پردازنده Shader خواهد داشت که در فرکانس پایه ۱۴۱۰Mhz کار خواهد کرد و می تواند تا ۱۶۲۰Mhz نیز اورکلاک شود. این کارت دارای ۸ گیگابایت مموری GDDR6 می باشد که پهنای باندی به اندازه ۲۵۶-bit ( 448 گیگابایت در ثانیه ) خواهد داشت و با دو قیمت ۴۹۹ دلار و ۵۹۹ دلار برای نسخه موسسات عرضه خواهد شد.

http://pcmod.ir/wp-content/uploads/2018/08/2.jpg

GeForce RTX 2080

این کارت گرافیک به اندازه GU102 پردازنده های Shader کامل نخواهد داشت. این کارت گرافیک ۲۹۴۴ عدد پردازنده Shader در حالت پایه-فعال در پردازنده  GU104  خواهد داشت. برای اطلاع از فرکانس های اورکلاک به جدول زیر مراجعه کنید. توجه داشته باشید که این مشخصات در منابع مختلف متغیر خواهند بود زیرا که کارخانه های تولید کارت گرافیک محصولات Tweak  شده مختلفی خواهند داشت. مموری GDDR6 با پهنای باند ۲۵۶ بیتی چفت خواهد شد و با توجه به وابستگی به فرکانس Clock سرعتی برابر با ۴۴۸ گیگابایت در ثانیه خواهد داشت. قیمت این کارت برابر با ۶۹۹ دلار خواهد بود.

http://pcmod.ir/wp-content/uploads/2018/08/3.jpg

این دو کارت در موج اول عرضه به بازار خواهند آمد.

 

GeForce RTX 2080Ti

پرچم دار این سری یعنی کارت GeForce RTX 2080Ti با پردازنده GU102 خواهد بود. این کارت دارای  ۴۳۵۲ پردازنده Shader به صورت فعال است ، که بسیار قابل توجه است. این محصولدارای مموری GDDR6  با ظرفیت ۱۱ گیگابایت خواهد بود. با ۱۱ گیگابایت مموری و پهنای باند ۳۵۲ بیتی شما برای هر Chip یک کنترل کننده مموری ۳۲ بیتی خواهید داشت به عبارتی ۱۱ * ۳۲ = ۳۵۲٫ برای اطلاع از فرکانس های اورکلاک به جدول زیر مراجعه کنید. قیمت این غول ۹۹۹ دلار خواهد بود.

http://pcmod.ir/wp-content/uploads/2018/08/4.jpg

 

nVIDIA Turing GU101 GPU

Turing در حالت استفاده کامل دارای ۴۶۰۸ پردازنده جفت شده Shader با ۵۷۶ هسته Tensor خواهد داشت. بحث جدید در این سری، اضافه شدن هسته های RT و  هسته های Ray Tracing می باشد. معنی این جمله این می باشد که nVIDIA هسته های منطقی اضافه کرده تا سرعت کلی پردازنده های  Ray Tracing را به روش هیبریدی افزایش دهد. شما توسط این پردازنده گرافیکی در دنیای سه بعدی خلق شده در رایانه  حس واقعی بودن را به طور کامل احساس خواهید کرد . به طوری که چوب دقیقا مانند چوب است و پشم حیوانات دقیقا مانند پشم حیوانات خواهد بود و شیشه مانند شیشه های واقعی تصاویر را انعکاس خواهند داد و … .

 

بزرگترین پردازنده سری Turing پردازنده TU102  ( و TU104) خواهد بود. همانطور که حدس زدید TU102 در پزرگترین قطعه یعنی RTX 2080Ti خواهد بود. این پردازنده گرافیکی بسیار بزرگ است و ۱۸٫۶ بیلیون ترانزیستور در ۷۵۲ میلیمتر مکعب را دارا خواهد بود. برای مقایسه باید گفت که سری پاسکال نزدیک به ۱۲ بیلیون ترانزیستور در ۴۷۱ میلیمتر مکعب داشته است. گیمر ها همیشه به سرعت به بخش پردازنده های Shader دقت می کنند، پردازنده گرافیکی Quadro RTX 8000  به تعداد ۴۶۰۸  پردازنده Shader فعال داشته است. سری Turing به تعداد ۷۲ عدد پردازنده چندگانه در جریان خواهد داشت که هر کدام دارار ۶۴ هسته می باشند که جمعشان برابر با ۴۶۰۸ پردازنده Shader می باشد. ما هنوز اطلاعی از این که کدام بلوک برای چه هدفی کار می کند نداریم. یک GPU ( پردازنده گرافیکی)  که به صورت کامل فعال است  ۵۷۶ هسته Tensor ( ولی اطلاعی از این که آیا همه این هسته ها در سیستم های گیمیگ مشتری فعال هستند نداریم) ۳۶ واحد هندسی و ۹۶ واحد ROP دارد. انتظار می رود که این کارت گرافیکی در حالت عادی به صورت TSMC FinFET 12 نانومتری بهینه شده + node ( گره) باشد، ولی همانطور که اطلاع دارید هنوز فرکانس های اورکلاک معرفی نشده اند.

Graphics Memory – GDDR6

قدم دیگر در تکنولوژی جدید حافظه گرافیکی است. HBM2 یک بنبست برای مصرفکنندگان است. صنعت کارت های گرافیکی هم اکنون به حافظه های GDDR6  علاقه مندند . زیرا این حافضه ها برای اضافه کردن به کارت گرافیکی هم ارزان تر  و هم راحت تر می باشند و در این لحظه قابلیت این را دارند که حافظه های HBM2 را در میزان عملکرد پشت سر بگذارند. سری Turing به اندازه ۱۴Gbps حافظه GDDR6  خواهد داشت. سری کارت های گرافیکی Quadro  حافظه هایی از ظریب ۸ دارند (مانند ۱۶/۳۲/۴۸GB) بنابراین ما انتظار داریم تا کارت گرافیکی GeForce RTX 2080  به اندازه ۸GB  حافظه گرافیکی داشته باشد. این ظرفیت می تواند ۱۶GB باشد ولی این میزان حافظه گرافیکی مزایای چندانی برای این کارت نخواهد داشت و همان ۸GB برای GeForce RTX 2080  کافی خواهد بود. همچنین تولید کنندگان DRAM  امیدوارند تا بتوانند به حجم ۱۸ Gbps و سرعت بیشتر با تکنولوژی GDDR6  برسند.

http://pcmod.ir/wp-content/uploads/2018/08/5.jpg

 NVLINK ( چند کارت گرافیک به صورت SLI)

به نظرتان آیا SLI  دیگر در کار نیست؟ چرا که نه . ولی محدودیت هایی در این رابطه در سال های گذشته وجود داشته است. و همچنین مشکلاتی از قبیل درایور بهینه ساز و… . شاید از تصاویر پخش شده در نت مطلع شده باشید که به تازگی نوع جدیدی از شیار SLI  در این کارت ها مورد استفاده شده است با نام رابط NVLINK، که بسیار جالب می باشد. تئوری این نوع SLI  بدین صورت است که شما می توانید دو یا چند کارت گرافیک را به هم متصل کنید و نقطه قابل توجه ایجاست که کارت های گرافیک می توانند از حافظه گرافیکی یکدیگر استفاده کنند، به نوعی دسترسی مستقیم به حافظه خواهند داشت. خوب این چه مزیتی برای گیمر ها خواهد داشت؟ باید گفت که هنوز اطلاعاتی از این موضوع دردسترس نیست! و همچنین اطلاعاتی از این که پل های ارتباطی NVLINK  چه لزوماتی خواهند داشت نداریم. ولی اگر به جدول توجه کنیم در می یابیم که یک رابط ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه ای که عدد بزرگی در دنیایی اتصالات است، هرچند نمی توانیم به صورت ۱ به ۱ مانند SLI  یا SLI HB Passed که به ترتیب ۱ و ۲ گیگابایت در ثانیه سرعت داشتند مقایسه کرد ولی می دانیم که یک شیار  PCIe  نسل ۳ قدرت تبادل ۱ گیگابایت در ثانیه را داراست که ۱۶ گیگابیت بر ثانیه ( یا در حالت Duplex به صورت ۳۲ گیگابیت بر ثانیه ) می شود. پس یک NVLINK  بین دو کارت گرافیک به راحتی از یک شیار PCIe نسل ۳، سه برابر قوی تر است. nVIDIA  پل ارتباطی NVLINK  را برای ۲ کارت به صورت ۲-WAY پشتیبانی خواهد کرد، ولی کارت RTX 2070  این قابلیت را نخواهد داشت. خود پل ارتباطی NVLINK  به صورت جداگانه به قیمت € ۷۹ به فروش خواهد رسید.

http://pcmod.ir/wp-content/uploads/2018/08/JADVAL.jpg


مطالب تصادفی دیگر:

بازی Fortnite در Google Play عرضه نخواهد شد

راه اندازی سایت Fix PUBG توسط

تبلیغات
تبلیغات
نظرات کاربران
افزودن نظر