پس از مدت ها انتظار بالاخره آمد ! Radeon RX Vega 64 Black (8GB)

توسط در

زمان زیادی برای تست و review امروز صبر کردیم،بله AMD بالاخره Vega را در بازار های جهانی توزیع کرد. این در حالی است که همه انتظار داشتندتا دسامبر ۲۰۱۶ توزیع اولیه این کارت را شاهد باشند، هر چند AMD همچین قولی نداده بود و شاید  گنجاندن حافظه HBM2 در یک پردازنده ی یکپارچه ی گرافیکی چالش مهمی بود ،علاوه بر این به خاطر استفاده از مقادیر زیاد HBM2 هزینه ی کلی نیز بالا رفته است. ولی خب در تابستان ۲۰۱۷ هستیم و Vega برای مصرف کنندگان توزیع شده است.

همان طور که می دانید کارت Radeon RX Vega از سری گرافیک های High End می باشد که بصورت تخصصی برای پوشش حوزه ی  رزولوشن ۱۴۴۰*۲۵۶۰ و همچنین Ultra HD Gaming طراحی شده است،شاید خالی از لطف نباشد که بدانید Vega از روی نام یک ستاره نامگذاری شده است.اگر دنبال کننده ی محصولات AMD هستید به خوبی مطلع هستید که اوایل سال ،دو مدل کارت های گرافیک AMDmi25 و Radeon Rx Vega Frontier به بازار عرضه شده اند.

Vega یا همان Radeon Rx Vega 64 لذت استفاده ۱۲/۶۶ TFLOPs را به راحتی برای افزایش عملکرد گیمینگ به کاربر ارائه داده است.از آنجا که بسیاری تا به حال شایعات ،بنچمارک های درز کرده و یا نتایج FE edition رادیده اید ، حقیقت این است که این کارت رقیب سر سخت دو کارت ۱۰۸۰ (مدل رفرنس که دارای ۹ TFLOPs می باشد) و Titan X (مدل پاسکال که به سختی داری ۱۱ TFLOPsاست) بوده و این معنی مهم را می رساند که AMD در حال حاضر در جایگاه تثبیت شده در بازار PC های گیمینگ قرار دارد.

AMD  پس از انتشار کارت های RX Vega  ۵۶ و۶۴ اعلام نمود که دو مدل خنک کننده برای این سری وجود خواهد داشت .که علاوه بر مدل خنک کننده ی بادی Vega 56 , 64 یک مدل  به نام Vega 64 liquid cooled Edition نیز وجود خواهد داشت که از خنک کننده ی مایع بهره می برد.

اعداد در پسوندهانشان دهنده ی خوشه های واقعی شیدر هستند و بنابراین شما  شاهد دو کارت گرافیک با دو خنک کننده بادی هستید که در ابتدا منتشر می شود، یکی با ۳۵۸۴ و یک با ۴۰۹۶ پردازنده شیدر می باشد. که قیمت آنها به ترتیب  ۳۹۹ و ۴۹۹ دلار برای نسخه های خنک کننده مستقل است. همچنین  نسخه خنک کننده مایع  که سریعتر  از بقیه نیز هست با قیمت ۶۹۹ دلار به بازار عرضه می شود که با بسته نرم افزاری همراه است. سه کارت در ماه آگوست  انتشار یافته و در دسترس عموم قرار خواهدگرفت. امروز ما Radeon RX Vega 64 8GB مرجع را مورد قرار می دهیم ،چیزهای زیادی در مورد SKU هایی که AMD قرار است  منتشرکند گفته شده است. بدیهی است که این کارت مانند دیگر مدل های مرجع  پس از تجدید نظر نهایی توسط شرکایAMD با PCB های سفارشی، خنک کننده هایی کارآمد تر ارائه خواهد داد . بنابراین، ابتدا، Radeon RX Vega 64 (Black) را بررسی میکنیم، GPU دارای ۴۰۹۶ stream processors می باشد. پردازنده گرافیکی در حالت بوست به فرکانس  ۱۵۴۶ مگاهرتز رسیده و با ۸ گیگابایت حافظه گرافیکی از نوع HBM2 سازگاری پیدا کرده است.

این کارت می تواند تقریبا ۱۲٫۶۶ TFLOPS در عملکرد دقیق (fp32) (بر اساس ادعاهای AMD) خروجی داشته باشد. GPU Vega 10 بر روی یک پردازنده گرافیکی با ۱۲٫۵ میلیارد ترانزیستور نصب شده است و بر روی یک پردازنده چهار هسته ای FinFET LPP قرار داده شده است. این کارت دارای بیش از ۴۵ مگابایت حافظه SRAM در تراشه می باشد و در نتیجه دارای ۸ گیگابایت (نسخه ی معمولی) یا ۱۶ گیگابایت (نسخه ی حرفه ای) است. Radeon RX Vega دارای قدرت ۲۹۵ وات وCUs 64×64 پردازنده shader در هر CU (= 4096 پردازنده شیدر) نیز می باشد.
مدل تست شده  دارای ۲ اسلات خنک کننده ی بادی می باشد و تقریبا ۲۷cm طول دارد. در بالای خنک کننده. شما شاهدوجود دو کانکتور برق ۸ پین خواهید بود که برای تامین قدرت مورد نیاز تعبیه شده اند.
بر اساس این طراحی کارت می تواند ۳۰۰ وات را از طریق کانکتور ها تحویل دهد و سپس ۷۵ وات دیگر از هر دو اسلات PCI-Express تغذیه می شوند (بسته به نحوه پیکربندی توزیع فاز). در تئوری این بدان معناست که قدرت کافی برای پردازش گرافیکی و تثبیت حافظه باقی خواهد ماند. پشت دستگاه پوشانده شده است و دارای بک پلیت مشکی زیبا می باشد و نزدیک به اتصالات برق، برخی از LED هارا مشاهده خواهید کرد.
بررسی اجمالی محصول

 

Vega 10 در فن آوری فرایند ، مبتنی بر Foundry های ۱۴nm  که بیشترین فرآیند ریخته گری موجود فعلی که تا به حال، مورد آزمایش قرار گرفته است می باشد. ترانزیستورهای FinFET برای کاهش مصرف برق و فعال کردن ولتاژ های عملیاتی که ۱۵۰ مگاوات کمتر از نسل قبلی هستند تعبیه شده اند، در نتیجه کاهش قدرت فعال ۳۰٪ از بیس۱V است. برای شش سال گذشته، پردازنده های گرافیکی به گره های ۲۸nm high-k / metal تکیه کرده اند. اما در نسل بعدی به سمت FinFET 14nm حرکت کرده است.

مدل ارزان تر، Radeon RX Vega 56 خواهد بود که ۱۰٫۵ TFLOPS از عملکرد را با fp32 با قیمتی ۳۹۹ دلاری ارائه خواهد کرد. هر سه کارت با ۸ گیگابایت حافظه گرافیکی HBM2 ارائه می شوند، دو stack با یک باس حافظه ۲۰۴۸ بیتی.  نسخه۶۴ دارای ۴۸۴ گیگابایت بر ثانیه پهنای باند ارائه و، نسخه ۵۶ Shader Cluster نیز ۴۱۰ گیگابایت بر ثانیه پهنای باند حافظه گرافیکی را دریافت می کند.
بنابراین هنگامی که محصولات را با روش ساده تر تجزیه  و تحلیل کنیم، می بینیم :

تبلیغات
نظرات کاربران
افزودن نظر
  1. FarhadPz گفت:

    واقعا وقتی این مطالب رو میگذارید به آدم حال میدید چرا که اولین و بهترین خبررسانی هستید که پیش از همه ی سایت ها اخبار درست را با آخرین توضیحات بدست آمده رو با ادیت درست و بدون غلط میگذارید…

    1. PCMOD ADMIN گفت:

      با تنشکر از نظرات انرژی بخش شما