چگونه به درستی از خمیر سیلیکون استفاده کنیم

توسط در

خمیر سیلیکون

همواره این سوال همراه ما بوده است که چگونه به درستی از ترمال کامپاند و یا پد های ترمال استفاده کنیم. در این مقاله قصد داریم تا  نکاتی را در مورد استفاده از آن ها بگوییم.

ترمال پد ها

ترمال پد ها از مواد رسانای گرما ساخته شده اند و چسبنده هستند تا به راحتی بر سطح قطعات بچسبند. از این ماده معمولاً بر روی  MOSFET ها کویل ها و بورد ها جهت قرار دادن سیستم خنک کننده بر روی آنها استفاده می شوند. مواد سازنده پد ها معمولاً۹۵% اکسید آلمینیوم و ۵% رزین سیلیکون می باشد و رسانایی آن ها برای گرما میزان ۳٫۵ w/mk است. محدوده دمای فعالیت این ماده از -۵۵ تا ۲۰۰ درجه سنتی گراد می باشد.

با توجه به نمودار بالا  متوجه میشویم این ماده در زمانی که ۴۰Pa فشار بر رویش می باشد ۴۵% بازتاب دارد. این اعداد به ما نشان میدهد که ترمال پد می تواند در موارد زیادی از قطعات استفاده می شود.

هنگام استفاده ازخمیر سیلیکون باید دقت کنید تا لایه محافظ را از دو طرف پد برداشته اید، سپس به آرامی آن را بر روی قطعه بچسبانید. جنس پد بسیار نرم می باشد و فرایند برش را برای بدست آوردن اندازه دلخواه راحت می سازد.

ترمال پد باید تمامی سطح مورد نظر را بپوشاند تا حرارت به خوبی به واتربلاک انتقال یابد.در تصویر زیر یک پد در اندازه استاندارد را می بینید که پس از نصب واتر بلاک و باز کردن آن رد تمامی MOSFET ها بر روی آن آمده است, این رد به ما نشان می دهد که پد تمامی MOSFET ها را پوشش می دهد.

هنگام باز کردن سیستم خنک کننده، به پد دقت کنید تا رد قطعات بر روی آن باشد. اگر ردی برروی پد نباشد، یعنی پد شما با قطعات در تماس نبوده است. حال اگر پد فشار زیادی بر آن وارد شود و رد لبه های بورد بر روی آن دیده شود یعنی پد با بورد در تماس بوده که امری خطرناکی است زیرا پد رسانای الکتریکی نیز می باشد و خطر اتصال را به همراه دارد.

ترمال کامپاند

ترمال کامپاند (یا همان خمیر سیلیکون) معمولا برای اتصال قطعات کولر به cpu وgpu استفاده می شود. در تصاویر زیر دو نمونه از بهترین کامپاند ها را مشاهده میکنید

Thermal Grizzly Hydronaut و  EK-TIM Ectotherm 

کامپاند Thermal Grizzly Hydronaut برای اکستریم اور کلاکینگ استفاده می شود زیرا در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد نیز به راحتی گرما را انتقال میدهد.

کامپاند EK-TIM Ectotherm جهت اورکلاکینگ در دمای معمول استفاده می شود.

ترمال کامپاند معمولاً از ترکیبات سیلیکونی ساخته می شود (به همین دلیل است که در ایران آن ها را  معمولاً با نام خمیر سیلیکون می شناسیم) و باید لایه کمی از آن بر روی سطح قرار گیرد.معمولاً برای استفاده از کامپاند به مقدار ۱ الی ۲ دانه برنج در وسط چیپ قرار می دهیم،  اما کامپاند هایی مانند Thermal Grizzly Hydronaut در بازار وجود دارند که باید به کمک پخش کننده به صورت یک لایه نازک بر سطح چیپ مالیده شوند.

در تصاویر زیر یک تماس استاندارد را بر سطح واتربلاک مشاهده می کنید.

هنگام استفاده از ترمال کامپاند باید مراقب استفاده بیش از حد نیز باشیم. سرریزی کامپاند کارآیی آن را کاهش می دهد و در مواردی که کامپاند رسانای الکتریکی هم باشد خطر اتصال را  ایجاد می کنند.

نتیجه

انتخاب یک ترکیب ترمال چه پد چه خمیرامری بسیار حیاتی می باشد و همیشه باید به ضخامتی که در هنگام نصب به وجود می آید دقت کرد تا مشکلی رخ ندهد.


PCMODTV

مطالب تصادفی دیگر:

تبلیغات
تبلیغات
نظرات کاربران
افزودن نظر
 1. sajjad گفت:

  درود
  داداش میشه به صورت فیلم قرار بدین
  البته یه فیلم از شما دیدم ولی این اموزش فرق داره
  اونجا به صورت ضبدری خمیر رو استفاده کردین

  1. ro. shahi گفت:

   به زودی ویدیوش انتشار داده میشه

 2. sajjad گفت:

  منتظریم
  با تشکر