نسل بعدی پردازنده های AMD ZEN3 مادربورد های سری ۴۰۰ را پشتیبانی خواهند کرد

توسط در

AMD ZEN3

پس از دو هفته از بیانیه کارکرد Zen3 تنها با مادربورد های سری ۵۰۰ حال بیانیه جدید درمورد همخوانی این پردازنده ها با مادربورد های سری ۴۰۰ منتشر شده است.

Amd هر از چندگاهی دوست دارد تا طول عمر بالای سوکت Am4 را به رخ دیگران بکشد و گه گاهی هشدار هایی با خود دارد.  دو هفته پیش این شرکت خبری را منتشرکرد که از همخوانی این سوکت با CPU های نسل جدید Zen3 را میداد اما این خبر هشدار در زمینه کارکرد این پردازنده تنها با مادربورد های سری ۵۰۰ (مانند B550 وX570) را بیان میکرد  و مادربردی مانند X470 توانایی پشتیبانی از نسل قبل را نداشت.

حال Amd تصمیم بر تغییر مسیر گرفته است و قصد دارد تا پشتی بانی ها را ارتقاع دهد.

دلیل حذف ابتدایی سری ۴۰۰ مادربورد ها از لیست AMD ، عدم وجود حافظه کافی در چیپ بایوس برای پشتیبانی از نسل بعدی بود و Amd علاقه ای بر تکرار مشکلات گذشته که در زمینه ترکیب نسل پیشین مادربورد با پردازنده های نسل بعد وجود آمده را نداشت.

حال Amd با یک تصمیم “تازه” برای مادربورد هایی با چیپست B450 و X470 به روی کار آمده است که پشتیبانی این چیپست ها را با Zen3 را فراهم می سازد.

راهکار AMD برای فضای کم بایوس یک آپدیت یک طرفه آن است که پشتیبانی از نسل پیشین را از مادربورد حذف می کند تا تنها از Zen3 پشتیبانی شود. با این کار دیگر راه برگشتی وجود ندارد و روش مفیدی برای Downgrade نیز هم اکنون در دسترس نیست. 

با چشم پوشی از ریسک ها و مشکلاتی که ممکن است با یک آپدیت یک طرف رخ دهد، گویا Amd از نسل بعدی پردازنده های خود اطمینان کامل دارد . امیدواریم تجربه کاربران را در این زمینه ببینیم و متوجه شویم آیا آپگرید کافی است یا کاربربران باید بالاخره باید به نسل مادربرد های ۵۰۰ کوچ کنند.


PCMODTV

مطالب تصادفی دیگر:

تبلیغات
تبلیغات
نظرات کاربران
افزودن نظر