راهنمای خرید کیس در تابستان ۱۴۰۵؛ بهترین کیس کامپیوتر برای هر بودجه
در راهنمای خرید کیس تابستان ۱۴۰۵، بهترین کیسهای موجود بازار را براساس بودجه، Airflow، ظاهر، فضای کارت گرافیک و پشتیبانی رادیاتور مقایسه میکنیم.
انتخاب کیس فقط انتخاب یک جعبه زیبا برای نگهداری قطعات نیست. کیس روی دمای پردازنده و کارت گرافیک، صدای سیستم، طول عمر قطعات، امکان ارتقا، نظم کابلها و حتی تجربه اسمبلکردن کامپیوتر اثر مستقیم دارد. یک کیس نامناسب میتواند بهترین خنککننده و فنها را محدود کند؛ در مقابل، یک طراحی مهندسیشده حتی با فنهای کمتر نیز جریان هوای مؤثرتری ایجاد میکند.
در راهنمای خرید کیس تابستان ۱۴۰۵، موجودی فروشگاه PCMOD را بررسی کردهایم و مدلهای ارزشمند را براساس بودجه، ظاهر، جریان هوا، کیفیت ساخت، فضای داخلی و نوع کاربری دستهبندی میکنیم. هدف این نیست که گرانترین کیس را بهترین انتخاب معرفی کنیم؛ میخواهیم مشخص شود هر کاربر با توجه به قطعات و سلیقهاش واقعاً به چه کیسی نیاز دارد.
قیمتهای نوشتهشده در جدولها براساس موجودی فروشگاه PCMOD در ۱۴ شهریور ۱۴۰۵ هستند و ممکن است تغییر کنند. کارتهای محصول داخل مقاله، قیمت و موجودی را بهصورت داینامیک از فروشگاه نمایش میدهند.
نسخه کوتاه پیشنهاد PCMOD
اگر زمان مطالعه تمام مقاله را ندارید، انتخابهای اصلی ما اینها هستند:
| نوع انتخاب | مدل پیشنهادی | دلیل اصلی |
|---|---|---|
| اقتصادیترین انتخاب متعادل | MSI MAG FORGE 100R | قیمت پایین، پنل مش و امکانات مناسب سیستم اقتصادی |
| بهترین کیس زیر ۱۰ میلیون | Lian Li LANCOOL 215 White | دو فن بزرگ ۲۰۰ میلیمتری و جریان هوای قدرتمند |
| بهترین کیس حدود ۱۰ میلیون | MSI FORGE 120A AIRFLOW | پنل جلوی مش و پکیج مناسب فن برای گیمینگ اقتصادی |
| بهترین کیس ۱۰ تا ۱۵ میلیون | Cooler Master TD500 Mesh V2 White | فضای زیاد، پشتیبانی رادیاتور ۳۶۰ و پنل مش واقعی |
| بهترین ظاهر مینیمال و حرفهای | ASUS ProArt PA401 Wood Edition | چوب واقعی، سه فن PWM و صدای کنترلشده |
| بالاترین ارزش خرید کلی | Lian Li LANCOOL 207 Black | چهار فن کارخانهای، خنککنندگی عالی و ابعاد هوشمند |
| بهترین کیس آکواریومی میانرده | GameMax Infinity Pro | نمای پانورامیک و فضای مناسب برای اسمبل نمایشی |
| بهترین ویترین شیشهای حرفهای | Lian Li O11 Vision Compact | طراحی سهطرف شیشهای با انعطاف بیشتر در کولینگ |
| بهترین Airflow ردهبالا | Lian Li LANCOOL 217 Infinity | فنهای بزرگ، ظاهر چوبی و جریان هوای ممتاز |
| بهترین برای سختافزار بسیار داغ | Cooler Master HAF 500 | دو فن ۲۰۰ میلیمتری و فن اختصاصی کارت گرافیک |
| بهترین برای کاستوم واترکولینگ | Lian Li O11 Dynamic EVO XL | فضای بسیار زیاد و چیدمان منعطف رادیاتورها |
| بهترین کیس ROG | ASUS ROG Strix Helios II | بدنه پریمیوم، چهار فن ۱۴۰ و پشتیبانی قطعات بزرگ |
| خاصترین انتخاب نمایشی | HYTE Y70 Touch Infinite | نمایشگر لمسی بزرگ و ویترین پانورامیک |
قبل از خرید کیس به چه چیزهایی توجه کنیم؟
۱. سازگاری کیس با مادربرد
اولین معیار، فرم فکتور مادربرد است. کیس باید حداقل از اندازه مادربرد شما پشتیبانی کند.
| فرم فکتور | ابعاد تقریبی | کاربرد رایج |
|---|---|---|
| Mini-ITX | ۱۷۰×۱۷۰ میلیمتر | سیستمهای بسیار کوچک |
| Micro-ATX | ۲۴۴×۲۴۴ میلیمتر | سیستم اقتصادی و میانرده |
| ATX | ۳۰۵×۲۴۴ میلیمتر | رایجترین انتخاب گیمینگ و حرفهای |
| E-ATX | متغیر و عریضتر از ATX | مادربردهای ردهبالا و ورکاستیشن |
نصب مادربرد کوچک داخل کیس بزرگ معمولاً ممکن است، اما نصب مادربرد E-ATX داخل یک کیس ATX همیشه تضمینشده نیست. بعضی کیسها E-ATX را فقط تا عرض مشخصی پشتیبانی میکنند و ممکن است مادربرد، سوراخهای عبور کابل یا محل نصب فنهای کناری را بپوشاند.
۲. طول و ضخامت کارت گرافیک
کارتهای گرافیک ردهبالای امروزی فقط بلند نیستند؛ ضخامت آنها گاهی به چهار اسلات نزدیک میشود. هنگام بررسی کیس باید این موارد را کنترل کنید:
- حداکثر طول کارت گرافیک در حالت عادی
- فضای باقیمانده در صورت نصب رادیاتور و فن در جلو
- تعداد اسلاتهای افقی یا عمودی
- فاصله کارت گرافیک عمودی تا شیشه
- وجود براکت ضدخمشدگی یا فضای کافی برای نصب آن
- فضای موردنیاز برای خم ایمن کابل برق 12V-2×6
حداقل چند سانتیمتر فاصله میان انتهای کارت گرافیک و فن یا رادیاتور جلو در نظر بگیرید. قرارگرفتن کارت عمودی بسیار نزدیک به شیشه نیز میتواند دمای GPU را افزایش دهد.
۳. ارتفاع خنککننده بادی
اگر از ایرکولر استفاده میکنید، حداکثر ارتفاع مجاز خنککننده CPU را با ارتفاع واقعی کولر مقایسه کنید. برای بسیاری از ایرکولرهای دوبرجی بزرگ، پشتیبانی حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰ میلیمتر لازم است. ارتفاع رم و بالا آمدن فن جلوی ایرکولر نیز میتواند ارتفاع نهایی مجموعه را بیشتر کند.
۴. محل و اندازه رادیاتور
عبارت «پشتیبانی از رادیاتور ۳۶۰ میلیمتری» بهتنهایی کافی نیست. باید بدانید رادیاتور دقیقاً در کدام قسمت نصب میشود و با چه قطعاتی تداخل دارد.
- رادیاتور سقف معمولاً برای AIO پردازنده انتخاب مناسبی است و هوای گرم را خارج میکند.
- نصب رادیاتور در جلو میتواند هوای خنکتری به رادیاتور برساند، اما طول مجاز GPU را کاهش میدهد و هوای گرم را وارد کیس میکند.
- در کیسهای آکواریومی، رادیاتور کناری و ورودی هوای پایین اهمیت زیادی دارند.
- ضخامت رادیاتور، ضخامت فن و ارتفاع هیتسینک مادربرد باید همزمان بررسی شوند.
برای AIOهای ۳۶۰ میلیمتری بهتر است کیس بهصورت واقعی و بدون تداخل از رادیاتور ۳۶۰ در سقف پشتیبانی کند. برای رادیاتورهای کاستوم ضخیم، صرفاً عدد درجشده در جدول سازنده کافی نیست و باید فضای مجموعه رادیاتور و فن اندازهگیری شود.
۵. طراحی جریان هوا یا Airflow
Airflow مناسب یعنی هوای خنک از مسیر مشخص وارد کیس شود، از روی قطعات داغ عبور کند و بدون گردش بیهوده خارج شود. چند نشانه مهم یک کیس با جریان هوای خوب عبارتاند از:
- پنل جلوی مش با سطح باز واقعی، نه چند شیار تزئینی کوچک
- فاصله مناسب میان پنل شیشهای و ورودی فنها
- ورودی هوای مستقیم برای کارت گرافیک
- خروجی مناسب در سقف و پشت کیس
- فیلترهایی که بیشازحد متراکم و خفهکننده نباشند
- محل نصب فنهایی که واقعاً با مسیر هوا همراستا باشند
اندازه فن بهتنهایی تعیینکننده نیست. دو فن بزرگ با پنل بسته ممکن است از سه فن کوچک پشت مش ضعیفتر عمل کنند. طراحی مسیر هوا، فشار استاتیک فن و مقاومت فیلتر همگی روی نتیجه اثر دارند.
۶. تعداد فنهای همراه کیس
قیمت کیس را همراه با هزینه تکمیل فنها مقایسه کنید. بعضی کیسهای ارزان با چهار یا شش فن عرضه میشوند، درحالیکه تعدادی از کیسهای پریمیوم آکواریومی بدون فن هستند. در این حالت ممکن است هزینه واقعی آمادهسازی کیس چند میلیون تومان بیشتر شود.
برای یک سیستم گیمینگ معمولی، چیدمان پایه زیر مناسب است:
- دو یا سه فن ورودی در جلو یا پایین
- یک فن خروجی در پشت
- یک یا دو فن خروجی در سقف برای سیستمهای گرمتر
خرید تعداد زیاد فن همیشه بهتر نیست. فنهای روبهروی هم، مسیرهای کوتاه و چیدمان اشتباه میتوانند نویز را افزایش دهند، بدون اینکه دما بهشکل محسوسی بهتر شود.
۷. فشار مثبت، منفی و متعادل
اگر حجم هوای ورودی کمی بیشتر از خروجی باشد، فشار مثبت ایجاد میشود و هوای اضافه از شکافها خارج خواهد شد. این حالت در کنار فیلتر ورودی معمولاً برای کنترل گردوغبار مناسب است. فشار منفی شدید هوا را از شکافهای بدون فیلتر وارد میکند و میتواند داخل کیس را سریعتر خاکآلود کند.
بهترین نقطه برای اکثر کاربران، فشار مثبت ملایم یا حالت تقریباً متعادل است. سرعت فنها را میتوان از طریق BIOS یا کنترلر تنظیم کرد؛ بنابراین فقط تعداد فن معیار دقیقی برای تشخیص فشار نیست.
۸. کیفیت ساخت و پنل شیشهای
ضخامت ورق، استحکام شاسی، کیفیت رنگ، مکانیزم بازشدن پنلها و لرزش قطعات روی تجربه بلندمدت اثر دارند. پنل شیشه حرارتدیده ظاهر زیباتری دارد، اما سنگین و شکننده است. شیشه را روی سرامیک یا سنگ قرار ندهید؛ تماس لبه شیشه سکوریت با سطح بسیار سخت میتواند باعث خردشدن ناگهانی آن شود.
۹. مدیریت کابل
برای یک اسمبل تمیز، فقط وجود فضای پشت سینی مادربرد کافی نیست. این موارد مهماند:
- عمق کافی پشت مادربرد
- مسیر مناسب کابل ۲۴ پین و EPS پردازنده
- بندهای پارچهای یا نقاط متعدد بست کمربندی
- کاور پاور و محل جمعکردن کابلهای اضافه
- دسترسی به پشت سوکت پردازنده
- امکان عبور کابل ضخیم کارت گرافیک بدون فشار به شیشه
کیسهای دومحفظهای مانند خانواده O11 معمولاً مدیریت کابل سادهتری دارند، اما اگر تعداد فنها و کنترلرهای RGB زیاد شود، محفظه دوم نیز میتواند بهسرعت شلوغ شود.
۱۰. درگاههای پنل جلو
وجود USB Type-C روی پنل جلو فقط زمانی کاربرد دارد که مادربرد نیز هدر داخلی سازگار داشته باشد. تعداد USB-A، جک ترکیبی یا جداگانه صدا، کنترلر نورپردازی و کلید کنترل سرعت فن را نیز براساس استفاده خود بررسی کنید.
۱۱. فیلتر گردوغبار و سرویس دورهای
در محیطهای پرگردوغبار، دسترسی آسان به فیلترهای جلو، سقف و کف ارزش زیادی دارد. فیلتر مغناطیسی یا کشویی باعث میشود تمیزکاری منظم واقعاً انجام شود. حتی بهترین کیس Airflow در صورت مسدودشدن فیلترها دمای بالایی خواهد داشت.
۱۲. ظاهر؛ آکواریومی، مش، کلاسیک یا مینیمال؟
ظاهر کاملاً سلیقهای است، اما هر سبک نقاط قوت و ضعف خودش را دارد:
| سبک کیس | مزیت | محدودیت احتمالی |
|---|---|---|
| Mesh / Airflow | خنککنندگی مستقیم و هزینه فن کمتر | ظاهر کمتر ویترینی |
| آکواریومی دومحفظهای | نمایش عالی قطعات و مدیریت کابل خوب | نیاز به فن بیشتر و اشغال فضای میز |
| شیشه سهطرفه | ظاهر بسیار خاص و مینیمال | خروجی سقف محدود در بعضی مدلها |
| کلاسیک Full Tower | فضای فراوان و ارتقای ساده | وزن و ابعاد زیاد |
| چوبی / Creator | ظاهر گرم و حرفهای | تنوع کمتر و محدودیت بعضی قطعات بزرگ |
| Compact | اشغال فضای کمتر | حساسیت بیشتر به ابعاد GPU، پاور و رادیاتور |
بهترین کیسهای اقتصادی تا ۱۰ میلیون تومان
در این بازه باید اولویت را به پنل مش، فنهای همراه و سازگاری قطعات بدهید. پرداخت هزینه برای نمایشگر یا شیشههای متعدد منطقی نیست؛ زیرا ممکن است مجبور شوید هزینه جداگانهای برای فنها بپردازید.
MSI MAG FORGE 100R؛ اقتصادی و متعادل
MSI MAG FORGE 100R با قیمت حدود ۸.۴ میلیون تومان، ورودی مناسبی به بازار کیسهای گیمینگ استاندارد است. پنل جلوی مش، شیشه جانبی و ظاهر گیمینگ کنترلشده باعث میشوند هم برای اسمبل اقتصادی مناسب باشد و هم از مدلهای اداری ساده جذابتر به نظر برسد.
این مدل را برای سیستمهای Micro-ATX یا ATX میانرده، پردازندههای کممصرف تا متوسط و کارتهای گرافیک اقتصادی پیشنهاد میکنیم. پیش از انتخاب GPU بلند یا AIO بزرگ، فضای دقیق نسخه موجود را با قطعات نهایی تطبیق دهید.
Lian Li LANCOOL 215 White؛ بهترین ارزش خرید زیر ۱۰ میلیون
LANCOOL 215 با دو فن بزرگ ۲۰۰ میلیمتری در جلو و یک فن خروجی پشت، یکی از شناختهشدهترین طراحیهای Airflow اقتصادی است. فنهای بزرگ میتوانند حجم مناسبی از هوا را با دور پایینتر جابهجا کنند و ظاهر ARGB نیز بدون نیاز فوری به خرید فن اضافه کامل به نظر میرسد.
با قیمت فعلی حدود ۹ میلیون تومان، نسخه سفید این کیس ارزش خرید بسیار بالایی دارد؛ بهخصوص برای کاربری که خنککنندگی را به شیشههای پانورامیک ترجیح میدهد. تنها نکته این است که این پلتفرم جدیدترین طراحی بازار نیست و امکانات مدرن برخی مدلهای تازه، مانند پشتیبانی مادربردهای Back-Connect، در آن دیده نمیشود.
GAMDIAS ATHENA M3؛ ظاهر گیمینگ در بودجه محدود
ATHENA M3 برای کاربری مناسب است که با بودجه زیر ۱۰ میلیون ظاهر گیمینگ و تهویه قابلقبول میخواهد. در این سطح قیمت، تعداد و مدل دقیق فنهای نسخه عرضهشده، هاب نورپردازی و فضای کارت گرافیک را از صفحه محصول کنترل کنید؛ زیرا باندل محصولات ممکن است براساس بازار تغییر کند.
MSI FORGE 120A AIRFLOW؛ پکیج کاملتر برای گیمینگ
FORGE 120A AIRFLOW همانطور که از نامش مشخص است، روی ورودی مستقیم هوا تمرکز دارد. قیمت حدود ۹.۹ میلیون تومان و پکیج فن مناسب، آن را برای کاربری جذاب میکند که نمیخواهد بلافاصله پس از خرید کیس برای تکمیل تهویه هزینه کند.
اگر بین یک کیس آکواریومی ارزان بدون تهویه کافی و این مدل مردد هستید، برای سیستم گیمینگ پرمصرفتر انتخاب Airflow تصمیم مطمئنتری است.
جمعبندی بازه زیر ۱۰ میلیون
| مدل | Airflow | ظاهر | فضای ارتقا | ارزش خرید |
|---|---|---|---|---|
| MSI FORGE 100R | خوب | خوب | متوسط | بسیار خوب |
| Lian Li LANCOOL 215 | عالی | خوب | خوب | عالی |
| GAMDIAS ATHENA M3 | خوب | بسیار خوب | متوسط | خوب |
| MSI FORGE 120A AIRFLOW | بسیار خوب | خوب | خوب | بسیار خوب |
انتخاب اول ما در این بازه LANCOOL 215 است. اگر مدل جدیدتر، ظاهر تهاجمیتر یا باندل متفاوت فن مدنظر باشد، FORGE 120A نیز انتخاب بسیار منطقیای خواهد بود.
بهترین کیسهای ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان
در این بازه کیسهای آکواریومی اقتصادی در کنار مدلهای Airflow جدیتر قرار میگیرند. تصمیم اصلی این است که ظاهر ویترینی میخواهید یا خنککنندگی آماده و بیدردسر.
GameMax Vista COC؛ آکواریومی اقتصادی
Vista COC White با قیمت حدود ۱۰.۵ میلیون تومان، راه ورود کمهزینه به طراحیهای آکواریومی است. شیشههای جلو و کنار قطعات را بهتر نمایش میدهند و برای ستاپ سفید یا RGB جذاباند.
در این نوع طراحی، ورودی هوای پایین یا کناری اهمیت زیادی دارد. هنگام اسمبل نباید فقط به فن خروجی پشت اکتفا کرد. تعداد فن همراه نسخه فروشگاه و محلهای ورودی را بررسی کنید و برای سیستمهای گرمتر چیدمان فن را از ابتدا در بودجه لحاظ کنید.
Cooler Master CMP 520؛ انتخاب گیمینگ ساده و کاربردی
CMP 520 با قیمت حدود ۱۳.۵ میلیون تومان برای کاربری مناسب است که کیس استاندارد، ظاهر گیمینگ و اسمبل نسبتاً ساده میخواهد. این مدل در برابر گزینههای جدیدتر بیشتر یک انتخاب کاربردی است تا طراحی پریمیوم یا فوقمدرن.
ASUS A21 Plus؛ مناسب سیستم Micro-ATX تمیز
ASUS A21 Plus برای ساخت سیستم جمعوجور و تمیز با مادربرد Micro-ATX جذاب است. پیش از خرید باید به فرم فکتور توجه کنید؛ اگر مادربرد ATX دارید، این کلاس از کیس مناسب شما نیست. نسخه Plus معمولاً نسبت به مدل پایه پکیج فن کاملتری دارد، اما مشخصات دقیق نسخه موجود را در کارت محصول کنترل کنید.
Cooler Master TD500 Mesh V2 White؛ بهترین انتخاب ۱۰ تا ۱۵ میلیون
TD500 Mesh V2 یکی از کاملترین انتخابهای این بازه است. نسخه رسمی از کارت گرافیک تا طول ۴۱۰ میلیمتر، ایرکولر تا ارتفاع ۱۶۵ میلیمتر و رادیاتور ۳۶۰ میلیمتری در جلو و سقف پشتیبانی میکند. سه فن ۱۲۰ میلیمتری ARGB در جلو نیز از ابتدا ورودی هوای مناسبی ایجاد میکنند.
پنل مش چندضلعی، شیشه جانبی با طراحی کریستالی و فضای داخلی مناسب باعث شدهاند TD500 هم از نظر ظاهری گیمینگ باشد و هم خنککنندگی را قربانی ظاهر نکند. نسخه سفید موجود با قیمت حدود ۱۴ میلیون تومان، از بهترین معاملات فعلی فروشگاه است.
ASUS ProArt PA401 Wood Edition؛ بهترین ظاهر حرفهای
ProArt PA401 Wood Edition برای کاربری طراحی شده که کیس گیمینگ پرنور نمیخواهد. چوب زبانگنجشک دارای گواهی FSC، جلوپنجره باز و طراحی مینیمال آن برای اتاق کار، تدوین و سیستمهای ProArt بسیار هماهنگ است.
دو فن ۱۶۰ میلیمتری جلو و یک فن ۱۲۰ میلیمتری پشت بهصورت کارخانهای نصب شدهاند. ایسوس مجموع جریان هوای فنهای جلو را تا ۱۳۸ CFM اعلام میکند. این مدل همچنین USB Type-C با سرعت ۲۰ گیگابیتبرثانیه، کنترل PWM و فضای مدیریت کابل ۳۴ میلیمتری دارد.
محدودیت مهم PA401 پشتیبانی کارت گرافیک تا طول حدود ۳۱۵ میلیمتر و رادیاتور سقفی حداکثر ۲۴۰ میلیمتری است. بنابراین پیش از نصب GPUهای بسیار بزرگ یا AIO 360 باید مدل دیگری انتخاب کنید. این کیس برای ورکاستیشن جمعوجور و کمصدای حرفهای عالی است، نه لزوماً برای بزرگترین قطعات بازار.
بهترین کیسهای ۱۵ تا ۲۲ میلیون تومان
Master Tech T500X؛ گزینه تخفیفخورده با ظاهر نمایشی
T500X با قیمت فعلی حدود ۱۵ میلیون تومان در مرز این بازه قرار دارد. ارزش آن بیشتر به باندل فنها، فضای داخلی و قیمت تخفیفخورده وابسته است. برای انتخاب نهایی، طول کارت گرافیک و پشتیبانی رادیاتور نسخه موجود را با کانفیگ سیستم تطبیق دهید.
AWEST GT-AQ12-M؛ سه رنگ برای ستاپهای خاص
GT-AQ12-M با رنگهای سفید، مشکی و صورتی موجود است و بیشتر کاربران علاقهمند به ظاهر و تم رنگی را هدف میگیرد. نسخه سفید با شناسه 31267، مشکی با شناسه 26820 و صورتی با شناسه 31273 در فروشگاه قرار دارند.
در کیسهای آکواریومی این رده، کیفیت چیدمان فن از تعداد شیشهها مهمتر است. برای سیستم مجهز به پردازنده یا GPU پرمصرف، ورودی هوای پایین و کناری را کامل کنید و حداقل یک مسیر خروجی مؤثر در پشت یا سقف داشته باشید.
Cooler Master TD500 Mesh V2 Black؛ Airflow کامل در رنگ مشکی
نسخه مشکی TD500 Mesh V2 با قیمت حدود ۱۸ میلیون تومان همان شاسی توانمند نسخه سفید را ارائه میدهد. از نظر ارزش خرید فعلی، نسخه سفید ۱۴ میلیونی جذابتر است؛ اما اگر تم کاملاً مشکی دارید، پرداخت اختلاف قیمت میتواند برای هماهنگی ظاهری قابلتوجیه باشد.
Lian Li LANCOOL 207؛ قهرمان ارزش خرید کلی
LANCOOL 207 با وجود ابعاد نسبتاً جمعوجور، مادربرد ATX و کارتهای گرافیک بزرگ را میپذیرد. چیدمان پاور در جلوی بخش پایینی، فضا را برای دو فن ۱۲۰ میلیمتری روی محفظه پایین باز کرده است؛ این دو فن مستقیماً به کارت گرافیک هوا میرسانند. دو فن ۱۴۰ میلیمتری جلویی نیز ورودی اصلی را تشکیل میدهند.
وجود چهار فن از کارخانه، پنل مش و پشتیبانی از رادیاتور ۳۶۰ میلیمتری سقف باعث میشود هزینه نهایی آمادهسازی سیستم کنترل شود. این مدل برای سیستمهای گیمینگ مجهز به کارت گرافیک پرمصرف یکی از منطقیترین انتخابهاست.
نکته قابلتوجه، فضای پاور و کابلها در طراحی غیرمعمول آن است. هنگام استفاده از پاورهای بسیار بلند یا کابلهای سفت باید مدیریت کابل با دقت بیشتری انجام شود. بااینحال، در قیمت حدود ۲۰.۵ میلیون تومان، ترکیب عملکرد حرارتی، کیفیت شاسی و فنهای همراه آن را به انتخاب اول کلی PCMOD تبدیل میکند.
بهترین کیسهای ۲۵ تا ۴۰ میلیون تومان
GameMax Infinity Pro؛ آکواریومی بزرگ با هزینه منطقیتر
Infinity Pro با قیمت حدود ۲۶ میلیون تومان برای کاربری مناسب است که ظاهر خانواده O11 را میپسندد اما نمیخواهد وارد بالاترین سطح قیمت شود. طراحی دومحفظهای، شیشه جلو و کنار و محلهای متعدد فن، پتانسیل ساخت یک سیستم نمایشی زیبا را فراهم میکنند.
قبل از خرید، تعداد فنهای همراه نسخه موجود را بررسی کنید. کیس آکواریومی بدون ورودی پایین و کناری کافی میتواند با وجود فضای زیاد، دمای نامناسبی داشته باشد. هزینه فن، هاب ARGB و کابلهای احتمالی را جزئی از قیمت نهایی کیس حساب کنید.
Lian Li O11 Vision Chrome؛ خاصترین ظاهر شیشهای
O11 Vision Chrome با شیشه بازتابنده، قطعات را به یک ویترین واقعی تبدیل میکند. این نسخه برای عکسبرداری، نمایشگاه، سیستمهای RGB و پروژههای مادینگ جذاب است؛ اما انعکاس زیاد آن ممکن است برای همه ستاپها مناسب نباشد.
در O11 Vision سقف شیشهای بخشی از هویت طراحی است؛ بنابراین مسیر اصلی خروج هوا باید با فنهای کناری و پشتی بهدرستی مهندسی شود. این مدل برای کسی است که ظاهر را در اولویت بالایی قرار میدهد و آماده هزینهکردن برای فنهای هماهنگ است.
Lian Li O11 Vision Black؛ ویترین حرفهای متعادلتر
نسخه مشکی O11 Vision با قیمت حدود ۳۳ میلیون تومان، ظاهر حرفهایتر و انعکاس کنترلشدهتری نسبت به Chrome دارد. محفظه دوم فضای کابلها، کنترلرها و پاور را از قطعات اصلی جدا میکند و نتیجه نهایی میتواند بسیار تمیز باشد.
این کیس را بدون برنامه فن نخرید. ورودی پایین، ورودی یا خروجی کناری و خروجی پشت باید براساس نوع خنککننده تنظیم شوند. برای کاربری که فقط دو یا سه فن در اختیار دارد، کیس Airflow مانند LANCOOL 207 انتخاب عملیتری است.
Lian Li O11 Vision Compact White؛ بهترین ویترین این بازه
O11 Vision Compact ایده شیشه سهطرفه را با انعطاف بیشتر توسعه داده است. امکان تغییر پیکربندی سقف میان حالت شیشهای نمایشی و حالت مناسبتر برای تهویه، این مدل را از O11 Vision معمولی کاربردیتر میکند.
برای سیستم سفید ردهبالا، AIO با نمایشگر، رم RGB و کابلهای Strimer، این کیس یکی از جذابترین انتخابهای موجود است. بااینحال، قیمت فنهای هماهنگ و احتمال نیاز به کنترلر را به بودجه اضافه کنید.
Lian Li LANCOOL 217 Infinity White؛ بهترین Airflow ردهبالا
LANCOOL 217 Infinity طراحی Airflow خانواده LANCOOL را با ظاهر مدرنتر، نورپردازی Infinity و جزئیات چوبی ترکیب میکند. فنهای جلویی بزرگ هوای زیادی وارد میکنند و فن خروجی پشت مسیر جریان را کامل میکند. این مدل برای کارتهای گرافیک ردهبالا و پردازندههای قدرتمند انتخاب مطمئنی است.
مزیت اصلی آن نسبت به کیسهای آکواریومی، آمادهبودن خنککنندگی از همان ابتدا است. لازم نیست برای رسیدن به عملکرد پایه مناسب، تمام جایگاههای فن را پر کنید. نسخه سفید موجود با قیمت حدود ۳۵ میلیون تومان، برای ستاپ سفید و درعینحال عملکردمحور بسیار جذاب است.
Cooler Master HAF 500؛ متخصص خنککردن GPU
HAF مخفف High Air Flow است و HAF 500 نیز این هویت را حفظ میکند. دو فن ۲۰۰ میلیمتری ARGB در جلو حجم هوای زیادی وارد میکنند و یک فن داخلی قابلتنظیم، هوا را مستقیماً به کارت گرافیک میرساند.
پشتیبانی از رادیاتور ۳۶۰ میلیمتری در جلو و سقف، این کیس را برای سیستمهای قدرتمند مناسب میکند. طراحی آن بهاندازه O11 Vision مینیمال یا شیشهای نیست، اما برای کاربری که دمای GPU و عملکرد پایدار را در اولویت قرار میدهد، انتخاب بسیار خوبی است.
Lian Li O11 Dynamic EVO ARGB Black؛ تعادل مادینگ و انعطاف
O11 Dynamic EVO یکی از محبوبترین پایهها برای مادینگ و کاستوم واترکولینگ است. چیدمان دومحفظهای، پشتیبانی گسترده فن و رادیاتور و قابلیت تغییر جهت شاسی، آزادی زیادی برای ساخت سیستم خاص فراهم میکنند.
این کیس معمولاً زمانی ارزش واقعی خود را نشان میدهد که با فنهای باکیفیت، کابلکشی تمیز و نورپردازی هماهنگ تکمیل شود. برای سیستم ساده با تعداد فن کم، هزینه و فضای آن لزوماً مزیت محسوب نمیشود.
بهترین کیسهای بالای ۴۰ میلیون تومان
در این سطح، افزایش قیمت الزاماً دمای پایینتری ایجاد نمیکند. هزینه بیشتر معمولاً صرف ابعاد، متریال، انعطاف واترکولینگ، نمایشگر داخلی یا طراحی خاص میشود.
Lian Li O11 Dynamic EVO XL White؛ انتخاب کاستوم واترکولینگ
O11 Dynamic EVO XL برای پروژهای ساخته شده که یک کیس معمولی ظرفیت کافی برای آن ندارد. مادربرد بزرگ، کارت گرافیک بسیار حجیم، چند رادیاتور، پمپ و مخزن کاستوم به فضای این شاسی نیاز دارند.
نسخه سفید موجود با قیمت حدود ۴۸.۵ میلیون تومان برای پروژههای واترکولینگ سفید و سیستمهای نمایشی فوقحرفهای مناسب است. برای یک سیستم گیمینگ عادی با AIO، نسخه Compact یا LANCOOL 217 اقتصادیتر و جمعوجورتر خواهد بود.
نسخههای Edition اختصاصی PCMOD؛ کیس بهعنوان بخشی از هویت ستاپ
کیسهای Edition پیسیماد برای کاربری ساخته شدهاند که فقط شاسی نمیخرد؛ او یک تم کامل برای ستاپ خود انتخاب میکند. نسخههای Minecraft، Fortnite، Red Dead Redemption 2، DOTA 2، The Last of Us، Battlefield 6 و Assassin’s Creed در موجودی فروشگاه دیده میشوند.
قیمت این محصولات را نباید فقط با شاسی پایه مقایسه کرد، زیرا طراحی گرافیکی، لوازم اختصاصی، عناصر دکوراتیو و اجرای تم بخشی از ارزش محصول هستند. از نظر خرید صرفاً عملکردی، کیسهای Airflow استاندارد بهصرفهترند؛ از نظر خاصبودن و هماهنگی ستاپ، Editionها جایگاه متفاوتی دارند.
ASUS ROG Strix Helios II؛ پریمیوم، بزرگ و آماده
ROG Strix Helios II برای سیستمهای کاملاً ردهبالای ROG طراحی شده است. فریم و پنل جلویی آلومینیومی، دو پنل شیشهای، جلوپنجره الماسی و چهار فن ۱۴۰×۲۸ میلیمتری کارخانهای حس محصول پریمیوم را منتقل میکنند.
براساس مشخصات رسمی، این کیس از مادربرد E-ATX، کارت گرافیک تا طول ۴۵۰ میلیمتر، ایرکولر تا ارتفاع ۱۹۰ میلیمتر و رادیاتور ۴۲۰ در جلو یا ۳۶۰ در سقف پشتیبانی میکند. چهار فن آن جریان هوای بسیار خوبی ایجاد میکنند و نیاز فوری به خرید فن را کاهش میدهند.
وزن، ابعاد زیاد و قیمت حدود ۵۹ میلیون تومان باعث میشوند Helios II برای هر سیستم منطقی نباشد. اگر مادربرد و کارت گرافیک ROG، میز بزرگ و علاقه به طراحی کلاسیک گیمینگ ایسوس دارید، هماهنگی این کیس ارزش پرداخت اضافه را دارد.
Lian Li O11 Dynamic EVO XL Black؛ فضای حرفهای برای پروژههای بزرگ
نسخه مشکی EVO XL با قیمت حدود ۶۱ میلیون تومان برای لوپهای کاستوم تاریک، سیستمهای ProArt یا اسمبلهای حرفهای چندرادیاتوره مناسب است. ارزش آن در انعطاف چیدمان و فضای فراوان است، نه در اینکه با پیکربندی کارخانهای از هر کیس ارزانتری خنکتر باشد.
HYTE Y70 Touch Infinite؛ خاصترین ویترین موجود
Y70 Touch Infinite بیش از آنکه یک کیس معمولی باشد، مرکز توجه ستاپ است. نمایشگر لمسی بزرگ با وضوح بالا روی پنل گوشهای، شیشه پانورامیک و نصب عمودی کارت گرافیک، فضای داخلی را به یک ویترین دیجیتال تبدیل میکنند.
این کیس برای نمایش سنسورها، انیمیشنها، کنترل ویجتها و ساخت یک سیستم کاملاً شخصیسازیشده جذاب است. اما قیمت حدود ۸۹ میلیون تومان، نیاز به فنهای هماهنگ و اشغال فضای زیاد روی میز باعث میشوند از نظر عملکرد بهازای قیمت انتخاب عمومی نباشد.
اگر هدف فقط دمای پایین است، LANCOOL 207 یا HAF 500 با هزینه بسیار کمتر کار را انجام میدهند. Y70 Touch Infinite را باید برای نمایشگر، طراحی و تجربه متفاوتش خرید، نه صرفاً Airflow.
کیس مناسب هر نوع کاربری
کیس مناسب گیمینگ اقتصادی
برای سیستم گیمینگ اقتصادی، کیس نباید بودجه کارت گرافیک را ببلعد. پنل مش و حداقل سه فن کاربردی از شیشههای متعدد مهمترند.
پیشنهادها:
- MSI FORGE 100R برای کمترین هزینه
- Lian Li LANCOOL 215 برای بهترین جریان هوا
- MSI FORGE 120A AIRFLOW برای باندل کاملتر
- Cooler Master TD500 Mesh V2 برای ارتقای آینده
کیس مناسب کارت گرافیک پرچمدار
برای کارتهایی مانند RTX 5080 و RTX 5090 باید طول، ضخامت، مسیر کابل برق و ورودی مستقیم هوا کنترل شود.
پیشنهادها:
- Lian Li LANCOOL 207 برای ارزش خرید
- Lian Li LANCOOL 217 Infinity برای Airflow پریمیوم
- Cooler Master HAF 500 برای هوای مستقیم GPU
- ASUS ROG Strix Helios II برای بیشترین فضای قطعات
- O11 Dynamic EVO XL برای سیستم کاستوم
کیس مناسب سیستم سفید
سفیدبودن فقط به بدنه کیس محدود نیست. فن، رادیاتور، کابل و قطعات مشکی داخل یک کیس سفید شیشهای بیشتر دیده میشوند.
پیشنهادها:
- LANCOOL 215 White برای بودجه اقتصادی
- TD500 Mesh V2 White برای Airflow میانرده
- O11 Vision Compact White برای نمایش قطعات
- LANCOOL 217 Infinity White برای عملکرد و ظاهر
- O11 Dynamic EVO XL White برای واترکولینگ
- HYTE Y70 Touch Infinite White برای ستاپ نمایشی نهایی
کیس مناسب تولید محتوا و ورکاستیشن
در ورکاستیشن، پایداری، صدای کنترلشده، فیلتر آسان و ظرفیت ذخیرهسازی مهمتر از RGB هستند.
پیشنهادها:
- ASUS ProArt PA401 برای سیستم حرفهای جمعوجور
- TD500 Mesh V2 برای پردازنده قوی و AIO 360
- LANCOOL 207 برای رندرینگ با GPU قدرتمند
- ROG Strix Helios II برای ورکاستیشن E-ATX بزرگ
- O11 Dynamic EVO XL برای چند رادیاتور و پروژه تخصصی
کیس مناسب سیستم آکواریومی
پیشنهادها براساس بودجه:
- GameMax Vista COC برای شروع اقتصادی
- AWEST GT-AQ12-M برای تنوع رنگ
- GameMax Infinity Pro برای فضای بیشتر
- Lian Li O11 Vision برای شیشه سهطرفه
- Lian Li O11 Vision Compact برای انعطاف کولینگ بهتر
- HYTE Y70 Touch Infinite برای نمایشگر داخلی
کیس مناسب کاستوم واترکولینگ
برای واترکولینگ باید فضای رادیاتور، ضخامت مجموعه، محل پمپ و مخزن، مسیر تیوب و دسترسی سرویس بررسی شود.
پیشنهادهای اصلی:
- O11 Dynamic EVO ARGB برای لوپ میانرده و حرفهای
- O11 Dynamic EVO XL برای چند رادیاتور و مخزن بزرگ
- ROG Strix Helios II برای ترکیب AIO و لوپهای بزرگ
- HYTE Y70 برای پروژه نمایشی با GPU عمودی
چند فن برای کیس لازم داریم؟
| سطح سیستم | ورودی پیشنهادی | خروجی پیشنهادی | توضیح |
|---|---|---|---|
| اداری و اقتصادی | ۱ تا ۲ فن جلو | ۱ فن پشت | برای قطعات کممصرف کافی است |
| گیمینگ میانرده | ۲ تا ۳ فن جلو/پایین | ۱ پشت + ۱ سقف | تعادل مناسب دما و صدا |
| گیمینگ ردهبالا | ۳ فن جلو/کنار یا ۲ فن بزرگ | ۱ پشت + ۲ یا ۳ سقف | منحنی فن باید تنظیم شود |
| کیس آکواریومی | ۳ پایین + ۳ کنار | ۱ پشت + خروجی سقف در صورت امکان | جهت فنهای Reverse Blade کنترل شود |
| کاستوم واترکولینگ | وابسته به رادیاتورها | وابسته به لوپ | فشار استاتیک و ضخامت رادیاتور مهم است |
فن بیشتر فقط در صورتی مفید است که مسیر هوا درست باشد. برای استفاده روزمره بهتر است منحنی فن براساس دمای CPU یا GPU تنظیم شود تا سیستم در حالت بیکار بیدلیل پرصدا نباشد.
اشتباهات رایج هنگام خرید کیس
خرید فقط براساس ظاهر
پنل شیشهای بسته و نورپردازی زیاد میتواند در عکس جذاب باشد، اما اگر ورودی هوا محدود باشد، دمای قطعات و دور فنها افزایش پیدا میکند.
بیتوجهی به هزینه فنها
یک کیس ۲۰ میلیونی بدون فن ممکن است پس از خرید شش یا نه فن باکیفیت، از کیس ۳۰ میلیونی دارای فن گرانتر شود.
فرض اینکه تمام کارتهای گرافیک داخل هر Mid Tower جا میشوند
طول، ضخامت، کابل برق و رادیاتور جلو همزمان فضا میگیرند. فقط به عنوان Mid Tower اعتماد نکنید.
نصب GPU عمودی چسبیده به شیشه
اگر میان فن کارت گرافیک و شیشه فاصله کمی باشد، ورودی هوا محدود میشود. نصب عمودی فقط در کیس دارای فضای کافی یا ورودی جانبی مناسب توصیه میشود.
استفاده از تمام فنها بهعنوان ورودی یا خروجی
جریان هوا باید مسیر داشته باشد. ورودی و خروجی نامتعادل میتواند گردوغبار، نویز یا نقاط داغ ایجاد کند.
فراموشکردن محدودیت رادیاتور سقف
ممکن است کیس از رادیاتور ۳۶۰ پشتیبانی کند، اما ضخامت رادیاتور و فن با رم یا هیتسینک VRM تداخل داشته باشد.
قرار دادن کیس روی فرش
ورودی هوای پاور و کف کیس روی فرش مسدود میشود و گردوغبار بیشتری وارد سیستم خواهد شد. کیس را روی سطح سخت یا پایه مناسب قرار دهید.
انتخاب Full Tower برای سیستم معمولی
کیس بزرگ فضای ارتقای بیشتری دارد، اما سنگینتر، گرانتر و جاگیرتر است. اگر فقط یک GPU و AIO 360 دارید، یک Mid Tower مهندسیشده معمولاً کافی است.
رتبهبندی نهایی ارزش خرید کیسهای موجود PCMOD
امتیازهای زیر ارزیابی تحریریهای براساس قیمت فعلی، طراحی، Airflow، امکانات، فنهای همراه و جایگاه محصول هستند؛ نتیجه تست آزمایشگاهی مستقیم همه مدلها محسوب نمیشوند.
| رتبه | مدل | قیمت هنگام بررسی | نقطه قوت اصلی | امتیاز ارزش خرید |
|---|---|---|---|---|
| ۱ | Lian Li LANCOOL 207 Black | ۲۰.۵ میلیون تومان | چهار فن و خنککنندگی عالی | ۹.۷ |
| ۲ | Cooler Master TD500 Mesh V2 White | ۱۴ میلیون تومان | فضای زیاد و رادیاتور ۳۶۰ | ۹.۵ |
| ۳ | Lian Li LANCOOL 215 White | ۹ میلیون تومان | دو فن ۲۰۰ میلیمتری | ۹.۴ |
| ۴ | Lian Li LANCOOL 217 Infinity White | ۳۵ میلیون تومان | Airflow پریمیوم و ظاهر چوبی | ۹.۴ |
| ۵ | ASUS ProArt PA401 Wood Edition | ۱۴.۹ میلیون تومان | ظاهر حرفهای و فنهای PWM بزرگ | ۹.۳ |
| ۶ | MSI FORGE 120A AIRFLOW | ۹.۹ میلیون تومان | پکیج اقتصادی کامل | ۹.۲ |
| ۷ | Cooler Master HAF 500 | ۳۶ میلیون تومان | فن مستقیم GPU | ۹.۲ |
| ۸ | Lian Li O11 Vision Compact White | ۳۴.۸ میلیون تومان | ویترین شیشهای منعطف | ۹.۱ |
| ۹ | ASUS ROG Strix Helios II | ۵۹ میلیون تومان | متریال و ظرفیت قطعات | ۸.۹ |
| ۱۰ | HYTE Y70 Touch Infinite | ۸۹ میلیون تومان | نمایشگر و طراحی منحصربهفرد | ۸.۷ |
جمعبندی؛ در تابستان ۱۴۰۵ کدام کیس را بخریم؟
برای بیشتر کاربران، کیس خوب باید سه ویژگی اصلی داشته باشد: قطعات فعلی را بدون محدودیت در خود جای دهد، مسیر هوای مشخص و کممقاومتی داشته باشد و برای ارتقای آینده فضای منطقی ارائه کند. ظاهر، RGB و نمایشگر بعد از این سه معیار قرار میگیرند.
در پایینترین سطح قیمت، MSI FORGE 100R انتخاب اقتصادی مطمئنی است؛ اما LANCOOL 215 White با دو فن ۲۰۰ میلیمتری و قیمت حدود ۹ میلیون تومان بهترین ارزش خرید زیر ۱۰ میلیون را ارائه میدهد.
در بازه ۱۰ تا ۱۵ میلیون، TD500 Mesh V2 White بهدلیل سه فن ARGB، پنل مش، فضای کارت گرافیک و پشتیبانی از رادیاتور ۳۶۰ انتخاب اول ماست. ProArt PA401 نیز برای کاربر حرفهای، تدوینگر یا کسی که ظاهر چوبی و مینیمال میخواهد گزینهای متفاوت و ارزشمند است.
LANCOOL 207 با قیمت حدود ۲۰.۵ میلیون تومان برنده کلی راهنمای خرید کیس تابستان ۱۴۰۵ است. چهار فن کارخانهای، هوای مستقیم برای GPU، اندازه هوشمند و پشتیبانی از قطعات قدرتمند، ترکیبی ارائه میدهند که در بسیاری از کیسهای گرانتر دیده نمیشود.
برای اسمبل نمایشی، O11 Vision Compact تعادل خوبی میان شیشه و انعطاف کولینگ دارد. برای نهایت جریان هوا، LANCOOL 217 Infinity و HAF 500 پیشنهاد میشوند. در پروژههای کاستوم واترکولینگ بزرگ، O11 Dynamic EVO XL فضای لازم را فراهم میکند و HYTE Y70 Touch Infinite نیز انتخاب کاربری است که کیس را به نمایشگر اصلی ستاپ تبدیل میکند.
نسخه فوق کوتاه پیشنهاد ما:
- زیر ۱۰ میلیون: Lian Li LANCOOL 215 White
- حدود ۱۰ میلیون: MSI FORGE 120A AIRFLOW
- ۱۰ تا ۱۵ میلیون: Cooler Master TD500 Mesh V2 White
- ظاهر حرفهای: ASUS ProArt PA401 Wood Edition
- بهترین ارزش خرید کلی: Lian Li LANCOOL 207 Black
- بهترین آکواریومی: Lian Li O11 Vision Compact White
- بهترین Airflow ردهبالا: Lian Li LANCOOL 217 Infinity
- مناسب GPU بسیار داغ: Cooler Master HAF 500
- بهترین کاستوم واترکولینگ: Lian Li O11 Dynamic EVO XL
- خاصترین کیس: HYTE Y70 Touch Infinite
پرسشهای متداول
برای سیستم گیمینگ چه کیسی بخریم؟
کیسی با پنل مش، حداقل سه فن کاربردی، فضای کافی برای کارت گرافیک و پشتیبانی از خنککننده فعلی و آینده انتخاب کنید. LANCOOL 215، TD500 Mesh V2 و LANCOOL 207 در سه سطح قیمت انتخابهای مناسبی هستند.
آیا کیس آکواریومی دمای بالاتری دارد؟
الزاماً نه؛ اما کیس آکواریومی برای رسیدن به جریان هوای مناسب معمولاً به فنهای پایین و کناری بیشتری نیاز دارد. یک کیس مش با فنهای جلویی بزرگ اغلب با هزینه کمتر به دمای مناسب میرسد.
چند فن برای کیس گیمینگ کافی است؟
برای سیستم میانرده، دو یا سه فن ورودی و یک فن خروجی معمولاً کافی است. سیستمهای ردهبالا میتوانند از ورودی مستقیم پایین و دو یا سه خروجی سقف بهره ببرند.
رادیاتور AIO را کجا نصب کنیم؟
نصب در سقف بهعنوان خروجی برای بیشتر سیستمها انتخاب متعادلی است. نصب جلو میتواند دمای CPU را بهتر کند، اما هوای گرم را وارد کیس میکند و فضای GPU را کاهش میدهد.
فشار مثبت بهتر است یا منفی؟
فشار مثبت ملایم معمولاً برای کنترل گردوغبار مناسبتر است، بهشرط آنکه ورودیها فیلتر داشته باشند. فشار منفی شدید میتواند هوا و خاک را از شکافهای بدون فیلتر وارد کند.
آیا کیس گرانتر FPS را افزایش میدهد؟
کیس مستقیماً FPS تولید نمیکند؛ اما اگر کیس قبلی باعث داغشدن و کاهش فرکانس CPU یا GPU شود، تهویه بهتر میتواند عملکرد پایدارتر ایجاد کند. در سیستم سالم، تفاوت کیس بیشتر در دما، نویز و پایداری دیده میشود.
برای RTX 5090 چه کیسی مناسب است؟
طول و ضخامت دقیق مدل کارت را بررسی کنید و فضایی برای کابل 12V-2×6 در نظر بگیرید. LANCOOL 207، LANCOOL 217، HAF 500، Helios II و O11 EVO XL گزینههای مناسبی هستند.
آیا کیس بدون فن ارزش خرید دارد؟
اگر قصد دارید از ابتدا فنهای حرفهای و هماهنگ بخرید، بله. در غیر این صورت، هزینه نهایی آن ممکن است از کیس دارای فن بیشتر شود. این موضوع در خانوادههای آکواریومی بسیار مهم است.
کیس سفید زود کثیف میشود؟
گردوغبار روی سطح سفید گاهی کمتر از سطح مشکی دیده میشود، اما لکه و تغییر رنگ کابلها میتواند مشخصتر باشد. تمیزکاری منظم فیلترها و دور نگهداشتن کیس از دود و نور مستقیم اهمیت دارد.
برای ورکاستیشن کیس آکواریومی بهتر است یا Airflow؟
برای رندر طولانی، کیس Airflow معمولاً انتخاب کمهزینهتر و سادهتری است. کیس آکواریومی نیز با چیدمان صحیح فن و رادیاتور میتواند عملکرد خوبی داشته باشد، اما به برنامهریزی و هزینه بیشتری نیاز دارد.
امتیاز و دیدگاهها