PCMOD eMag
چهارشنبه، ۲۲ مهر۲۹° تهرانبازگشت به مجله ←
نبض فروشگاه
موس لاجیتک مدل Logitech G Pro X Superlight… ۴۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان لوازم جانبی دکو مشاهده فن کیس اوست AWEST AVI-120RW ARGB ۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان فن کیس مشاهده کیس مسترتک MEGABOX PCMOD DOTA2 Edition ۷۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان قطعات کامپیوتر مشاهده مادربرد گیگابایت مدل GIGABYTE Z890 AORUS M… ۳۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان قطعات کامپیوتر مشاهده اس اس دی وسترن دیجیتال مدل WD Blue SN5100… ۳۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان حافظه اس اس دی مشاهده موس ایسوس مدل ASUS ROG P518 Strix Impact I… ۹,۴۶۰,۰۰۰ تومان قطعات کامپیوتر مشاهده خنک کننده مایع پردازنده ایسوس مدل ASUS TUF… ۴۸,۵۰۰,۰۰۰ تومان خنک کننده آبی مشاهده کارت گرافیک گیگابایت GIGABYTE RTX 5060 TI… ۲۲۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان کارت گرافیک مشاهده کارت گرافیک گیگابایت GIGABYTE RTX 5060 TI… ۲۲۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان کارت گرافیک مشاهده کیس گیم مکس GAMEMAX VISTA COC WHITE ۱۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان قطعات کامپیوتر مشاهده هدست گیمینگ ایسوس مدل ASUS A701 ROG Delta… ۴۹,۴۰۰,۰۰۰ تومان قطعات کامپیوتر مشاهده باندل لاجیتک مدل Logitech MK270 Wireless ۵,۵۰۰,۰۰۰ تومان لوازم جانبی دکو مشاهده
انتخاب تازه۱۲:۳۹
راهنمای خرید

راهنمای خرید پاور در تابستان ۱۴۰۵؛ چه منبع تغذیه‌ای برای سیستم گیمینگ و رندرینگ بخریم؟

در راهنمای خرید پاور تابستان ۱۴۰۵، توان مناسب برای RTX 5000 و Radeon، استاندارد ATX 3.1، گواهی 80 PLUS و بهترین مدل‌های موجود را بررسی می‌کنیم.

9 شهریور 1405 20 دقیقه مطالعه ۱۲ بار مطالعه آخرین بروزرسانی: 21 مهر 1405
نویسندهسورنا فاتح پور
تلگرام

منبع تغذیه یا PSU شاید مانند کارت گرافیک مستقیماً فریم‌ریت تولید نکند، اما کیفیت و پایداری تمام قطعات سیستم به آن وابسته است. انتخاب یک پاور نامناسب می‌تواند باعث خاموشی ناگهانی، ری‌استارت زیر بار، ناپایداری کارت گرافیک، صدای زیاد فن، کاهش عمر قطعات و در شرایط جدی‌تر آسیب‌دیدن سخت‌افزار شود.

در تابستان ۱۴۰۵، انتخاب پاور فقط به محاسبه تعداد وات‌ها محدود نیست. ورود کارت‌های گرافیک RTX 5000، افزایش توان لحظه‌ای پردازنده‌ها، رواج کانکتورهای 12V-2×6 و استانداردهای ATX 3.0 و ATX 3.1 باعث شده‌اند مشخصات فنی و کیفیت داخلی پاور از عدد بزرگ نوشته‌شده روی جعبه مهم‌تر باشد.

در این راهنمای جامع PCMOD موارد زیر را بررسی می‌کنیم:

  • توان مناسب برای هر کارت گرافیک
  • تأثیر پردازنده بر انتخاب پاور
  • تفاوت ATX 3.0 و ATX 3.1
  • تفاوت 12VHPWR و 12V-2×6
  • مفهوم گواهی‌های 80 PLUS
  • پاور مناسب سیستم گیمینگ، رندرینگ و ورک‌استیشن
  • تفاوت پاور ماژولار و غیرماژولار
  • نحوه محاسبه توان واقعی موردنیاز
  • بهترین پاورهای موجود PCMOD براساس بودجه و کاربری

چرا انتخاب پاور اهمیت دارد؟

پاور وظیفه دارد برق متناوب شهری را به ولتاژهای موردنیاز قطعات کامپیوتر تبدیل کند. این تبدیل باید با کمترین نوسان، نویز، اتلاف انرژی و افزایش دما انجام شود.

یک پاور باکیفیت علاوه بر تأمین توان، باید در برابر شرایط غیرعادی از قطعات محافظت کند. مهم‌ترین مدارهای حفاظتی یک PSU مناسب عبارت‌اند از:

حفاظت کاربرد
OVP محافظت در برابر افزایش بیش‌ازحد ولتاژ
UVP محافظت در برابر کاهش بیش‌ازحد ولتاژ
OCP محافظت در برابر جریان بیش‌ازحد
OPP محافظت در برابر بار بیشتر از توان پاور
SCP محافظت هنگام اتصال کوتاه
OTP محافظت در برابر افزایش بیش‌ازحد دما
SIP محافظت در برابر جریان و شوک اولیه
NLO عملکرد ایمن در حالت بدون بار

وجود این حفاظت‌ها به‌تنهایی کیفیت پاور را تضمین نمی‌کند، اما نبودن آن‌ها یک هشدار جدی محسوب می‌شود.


برای سیستم خود چند وات پاور لازم داریم؟

یک روش ساده و کاربردی برای برآورد توان سیستم، جمع‌کردن توان کارت گرافیک، پردازنده و سایر قطعات و سپس اضافه‌کردن فضای ایمن است.

فرمول پیشنهادی PCMOD:

توان کارت گرافیک + حداکثر مصرف پردازنده + ۱۰۰ تا ۱۵۰ وات برای سایر قطعات + ۱۵ تا ۲۵ درصد فضای ایمن

برای مثال، سیستمی با کارت گرافیک ۳۰۰ واتی و پردازنده‌ای با مصرف واقعی ۱۵۰ وات، همراه با مادربرد، فن‌ها، حافظه‌ها و تجهیزات جانبی، ممکن است زیر بار کامل حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ وات مصرف کند.

برای چنین سیستمی یک پاور باکیفیت ۷۵۰ یا ۸۵۰ وات انتخاب منطقی‌تری از یک پاور ۶۵۰ وات مرزی خواهد بود.

فضای ایمن یا Headroom چیست؟

بهتر است پاور در استفاده طولانی‌مدت دائماً در مرز ۹۰ تا ۱۰۰ درصد ظرفیت خود فعالیت نکند.

وجود فضای ایمن مزایای زیر را دارد:

  • تحمل جهش‌های لحظه‌ای مصرف
  • کاهش دور و صدای فن
  • دمای کاری پایین‌تر
  • افزایش عمر خازن‌ها
  • پایداری بیشتر در رندر طولانی
  • امکان ارتقای پردازنده یا کارت گرافیک
  • جبران افت طبیعی عملکرد قطعات پاور در طول زمان

بااین‌حال خرید پاور بیش‌ازحد بزرگ نیز همیشه منطقی نیست. یک سیستم میان‌رده که حداکثر ۴۰۰ وات مصرف می‌کند، معمولاً نیازی به پاور ۱۲۰۰ وات ندارد.


توان پاور مناسب براساس کارت گرافیک

کارت گرافیک معمولاً مهم‌ترین عامل در تعیین توان پاور است. جدول زیر براساس توصیه رسمی سازندگان و فضای ایمن موردنظر PCMOD تهیه شده است.

پاور مناسب کارت‌های NVIDIA GeForce RTX 5000

کارت گرافیک توصیه رسمی تقریبی پیشنهاد متعادل PCMOD برای CPU پرمصرف یا ارتقا
RTX 5050 ۵۵۰ وات ۷۰۰ وات ۷۵۰ وات
RTX 5060 ۵۵۰ وات ۷۰۰ وات ۷۵۰ وات
RTX 5060 Ti ۶۰۰ وات ۷۰۰ تا ۷۵۰ وات ۸۵۰ وات
RTX 5070 ۶۵۰ وات ۷۵۰ وات ۸۵۰ وات
RTX 5070 Ti ۷۵۰ وات ۸۵۰ وات ۱۰۰۰ وات
RTX 5080 ۸۵۰ وات ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ وات ۱۰۵۰ یا ۱۲۰۰ وات
RTX 5090 ۱۰۰۰ وات ۱۲۰۰ وات ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ وات

انویدیا برای مدل‌های مرجع RTX 5090، RTX 5080، RTX 5070 Ti، RTX 5070، RTX 5060 Ti و RTX 5060 به‌ترتیب توان سیستمی ۱۰۰۰، ۸۵۰، ۷۵۰، ۶۵۰، ۶۰۰ و ۵۵۰ وات را اعلام کرده است. مدل‌های اورکلاک‌شده سازندگان و پردازنده‌های پرمصرف ممکن است به فضای بیشتری نیاز داشته باشند.

پیشنهاد PCMOD برای RTX 5090

برای RTX 5090 استفاده از پاور ۱۰۰۰ وات فقط در سیستمی با پردازنده متعادل، تنظیمات استاندارد و یک منبع تغذیه واقعاً باکیفیت قابل‌قبول است. برای سیستم حرفه‌ای مجهز به Core i9، Ryzen 9، تجهیزات متعدد، کاستوم واترکولینگ یا اورکلاک، پاور ۱۲۰۰ وات ATX 3.x انتخاب مطمئن‌تری خواهد بود.

در ورک‌استیشن‌های سنگین، رندر شبانه‌روزی یا سیستم‌های نمایشی بسیار مجهز، مدل‌های ۱۶۰۰ وات نیز قابل‌توجیه‌اند.


پاور مناسب کارت‌های NVIDIA GeForce RTX 4000

کارت گرافیک حداقل مناسب پیشنهاد متعادل برای ارتقا یا CPU پرمصرف
RTX 4060 ۵۵۰ وات ۷۰۰ وات ۷۵۰ وات
RTX 4060 Ti ۵۵۰ وات ۷۰۰ وات ۷۵۰ وات
RTX 4070 ۶۵۰ وات ۷۰۰ تا ۷۵۰ وات ۸۵۰ وات
RTX 4070 Super ۶۵۰ وات ۷۵۰ وات ۸۵۰ وات
RTX 4070 Ti ۷۰۰ وات ۷۵۰ تا ۸۵۰ وات ۸۵۰ وات
RTX 4070 Ti Super ۷۰۰ وات ۸۵۰ وات ۱۰۰۰ وات
RTX 4080 ۷۵۰ وات ۸۵۰ وات ۱۰۰۰ وات
RTX 4080 Super ۷۵۰ وات ۸۵۰ وات ۱۰۰۰ وات
RTX 4090 ۸۵۰ وات ۱۰۰۰ وات ۱۲۰۰ وات

مدل‌های RTX 4080 و RTX 4090 ممکن است جهش‌های لحظه‌ای مصرف بالایی داشته باشند. برای این کارت‌ها کیفیت پاور و توانایی پاسخ‌گویی به بارهای لحظه‌ای از عدد وات اسمی مهم‌تر است.


پاور مناسب کارت‌های AMD Radeon

کارت گرافیک حداقل پیشنهادی پیشنهاد متعادل PCMOD
RX 7600 ۵۵۰ وات ۷۰۰ وات
RX 7600 XT ۶۰۰ وات ۷۰۰ تا ۷۵۰ وات
RX 7700 XT ۷۰۰ وات ۷۵۰ وات
RX 7800 XT ۷۰۰ وات ۷۵۰ تا ۸۵۰ وات
RX 7900 GRE ۷۰۰ وات ۷۵۰ تا ۸۵۰ وات
RX 7900 XT ۷۵۰ وات ۸۵۰ وات
RX 7900 XTX ۸۰۰ وات ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ وات
RX 9060 XT ۵۵۰ تا ۶۰۰ وات ۷۰۰ تا ۷۵۰ وات
RX 9070 ۶۵۰ وات ۷۵۰ تا ۸۵۰ وات
RX 9070 XT ۷۵۰ وات ۸۵۰ وات

AMD برای RX 9070 XT با توان برد ۳۰۴ وات، پاور حداقل ۷۵۰ وات را پیشنهاد می‌کند. برای RX 7900 XTX با توان برد ۳۵۵ وات نیز توصیه رسمی حداقل ۸۰۰ وات است.

پیشنهادهای PCMOD کمی محافظه‌کارانه‌ترند تا تفاوت مدل‌های اورکلاک‌شده، پردازنده‌های پرمصرف، کیفیت برق و ارتقای آینده پوشش داده شود.


پردازنده چه تأثیری بر انتخاب پاور دارد؟

دو سیستم با کارت گرافیک یکسان می‌توانند به پاور متفاوتی نیاز داشته باشند. برای مثال، RTX 5070 در کنار Ryzen 5 کم‌مصرف با Core i9 اورکلاک‌شده شرایط یکسانی ندارد.

پردازنده‌های کم‌مصرف و متعادل

پردازنده‌هایی مانند موارد زیر معمولاً نیاز به افزایش یک رده‌ای توان پاور ندارند:

  • Core i3های غیر K
  • Core i5-12400، 13400 و 14400
  • Core Ultra 5های غیر K
  • Ryzen 5 7500F، 7600 و 9600X
  • Ryzen 7 7700
  • پردازنده‌های اقتصادی و میان‌رده با محدودیت توان استاندارد

برای این پردازنده‌ها می‌توان انتخاب پاور را تقریباً براساس کارت گرافیک انجام داد.

پردازنده‌های گیمینگ قدرتمند

پردازنده‌های X3D معمولاً در بازی مصرف کنترل‌شده‌ای دارند، اما برای سیستم گران‌قیمت بهتر است فضای ایمن کافی در نظر گرفته شود:

  • Ryzen 7 7800X3D
  • Ryzen 7 9800X3D
  • Ryzen 9 9900X3D
  • Ryzen 9 9950X3D
  • پردازنده‌های نسل جدید X3D

در یک سیستم مجهز به RTX 5070 Ti یا RX 9070 XT، پاور ۸۵۰ وات باکیفیت معمولاً نقطه تعادل بسیار خوبی است.

پردازنده‌های پرمصرف و ورک‌استیشن

برای پردازنده‌های زیر بهتر است یک رده بالاتر از حداقل کارت گرافیک انتخاب شود:

  • Core i7 و Core i9 سری K یا KF
  • Core Ultra 7 و Ultra 9 مدل K
  • Ryzen 9 7900X و 7950X
  • Ryzen 9 9900X و 9950X
  • پردازنده‌های HEDT و Threadripper
  • سیستم‌های دارای محدودیت توان باز یا اورکلاک

برای مثال، RTX 5080 در کنار یک Ryzen 7 X3D می‌تواند با پاور ۸۵۰ وات قدرتمند کار کند؛ اما همین کارت در کنار Core i9 پرمصرف، واترکولینگ سفارشی و تجهیزات فراوان با پاور ۱۰۰۰ یا ۱۰۵۰ وات انتخاب مطمئن‌تری خواهد داشت.


جدول سریع ترکیب پردازنده و کارت گرافیک

سطح CPU کارت گرافیک توان پیشنهادی
Core i3 / Ryzen 5 اقتصادی RTX 4060 یا RX 7600 ۷۰۰ وات
Core i5 / Ryzen 5 RTX 5060 Ti ۷۰۰ تا ۷۵۰ وات
Core i5 / Ryzen 5 RTX 5070 یا RX 9070 ۷۵۰ وات
Core i7 / Ryzen 7 RTX 5070 Ti یا RX 9070 XT ۸۵۰ وات
Core i7 / Ryzen 7 X3D RTX 5080 ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ وات
Core i9 / Ryzen 9 RTX 5080 ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۰ وات
Ryzen 9 X3D RTX 5090 ۱۲۰۰ وات
Core i9 با توان باز RTX 5090 ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ وات
Threadripper کارت حرفه‌ای پرمصرف ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ وات
ورک‌استیشن چند GPU براساس تعداد و مدل GPU محاسبه اختصاصی

استاندارد ATX 3.0 چیست؟

ATX 3.0 برای سازگاری بهتر پاورها با نسل جدید سخت‌افزار، خصوصاً کارت‌های گرافیک پرمصرف، توسعه پیدا کرد.

مهم‌ترین مزایای آن عبارت‌اند از:

  • تحمل بهتر جهش‌های لحظه‌ای مصرف
  • الزامات سخت‌گیرانه‌تر برای Power Excursion
  • سازگاری بهتر با کارت‌های گرافیک جدید
  • امکان استفاده از کانکتور پرقدرت PCIe 5
  • مدیریت بهتر سیگنال‌های توان کارت گرافیک
  • طراحی مناسب‌تر برای سیستم‌های مدرن

یک پاور قدیمی ممکن است از نظر وات اسمی برای کارت گرافیک کافی باشد، اما هنگام جهش سریع مصرف باعث خاموشی یا ری‌استارت سیستم شود. استاندارد ATX 3.x دقیقاً برای مدیریت بهتر چنین شرایطی طراحی شده است.

راهنمای طراحی اینتل برای کارت‌های PCIe با توان ۳۰۰، ۴۵۰ و ۶۰۰ وات، پاورهای متناسب و الزامات مشخصی برای جهش‌های لحظه‌ای توان تعریف می‌کند.


تفاوت ATX 3.0 و ATX 3.1

ATX 3.1 نسخه اصلاح‌شده استاندارد ATX 3.0 است. مهم‌ترین تغییر آن، حرکت از کانکتور اولیه 12VHPWR به طراحی اصلاح‌شده 12V-2×6 و بازنگری در بعضی الزامات عملکردی است.

ویژگی ATX 3.0 ATX 3.1
نسل استاندارد نسل اولیه پاورهای مدرن نسخه اصلاح‌شده
کانکتور هدف 12VHPWR 12V-2×6
سازگاری کارت‌های جدید مناسب مناسب‌تر برای خرید جدید
تحمل بار لحظه‌ای بسیار خوب مطابق الزامات بازنگری‌شده
پیشنهاد برای سیستم جدید قابل‌قبول اولویت خرید در قیمت نزدیک

اگر دو پاور از نظر کیفیت، توان و قیمت نزدیک باشند، مدل ATX 3.1 برای یک سیستم جدید انتخاب آینده‌نگرانه‌تری است.

بااین‌حال، شماره استاندارد به‌تنهایی کافی نیست. یک پاور ATX 3.1 لزوماً کابل مستقیم PCIe 5 یا 12V-2×6 ندارد. برای نمونه، در فهرست PCMOD مدل Cooler Master G750 با عنوان ATX 3.1 عرضه شده، اما عبارت NO PCIE 5 صراحتاً نشان می‌دهد کابل مستقیم نسل جدید ندارد.


تفاوت 12VHPWR و 12V-2×6 چیست؟

هر دو کانکتور برای انتقال توان بالا به کارت گرافیک طراحی شده‌اند، اما 12V-2×6 نسخه اصلاح‌شده طراحی اولیه محسوب می‌شود.

در 12V-2×6:

  • پایه‌های انتقال توان تماس مطمئن‌تری برقرار می‌کنند.
  • پایه‌های Sense کوتاه‌تر شده‌اند.
  • کارت فقط پس از اتصال صحیح اجازه دریافت توان کامل را می‌گیرد.
  • احتمال کارکردن کانکتور در حالت نیمه‌متصل کاهش پیدا می‌کند.
  • طراحی برای کارت‌های گرافیک پرمصرف ایمن‌تر شده است.

نکات مهم نصب کابل کارت گرافیک

  • کانکتور باید کاملاً تا انتها وارد شود.
  • نزدیک سوکت خم شدید ایجاد نکنید.
  • کابل را تحت کشش قرار ندهید.
  • از تبدیل‌ها و کابل‌های متفرقه استفاده نکنید.
  • فقط از کابل متعلق به همان مدل پاور استفاده کنید.
  • کابل ماژولار یک برند یا مدل را روی پاور دیگری نصب نکنید.
  • پس از اسمبل، اتصال را دوباره بررسی کنید.
  • برای کارت‌های پرمصرف، کابل مستقیم پاور بر تبدیل چند 8-Pin اولویت دارد.

گواهی 80 PLUS چه معنایی دارد؟

گواهی 80 PLUS میزان راندمان پاور را در بارهای مختلف ارزیابی می‌کند.

راندمان ۹۰ درصد یعنی برای تحویل ۴۵۰ وات به قطعات، پاور تقریباً ۵۰۰ وات از پریز دریافت می‌کند و باقی انرژی عمدتاً به گرما تبدیل می‌شود.

رده‌های شناخته‌شده عبارت‌اند از:

  • 80 PLUS
  • Bronze
  • Silver
  • Gold
  • Platinum
  • Titanium

در آزمون 230V EU، راندمان تقریبی در بار ۵۰ درصد به‌ترتیب به ۸۵، ۸۸، ۹۰، ۹۲، ۹۴ و ۹۶ درصد می‌رسد.

آیا Gold همیشه از Bronze باکیفیت‌تر است؟

خیر. 80 PLUS درباره راندمان است، نه کیفیت کامل پاور.

این گواهی به‌تنهایی موارد زیر را تضمین نمی‌کند:

  • کیفیت خازن‌ها
  • میزان Ripple
  • تنظیم دقیق ولتاژ
  • کیفیت فن
  • صدای پاور
  • عمر مفید
  • کیفیت مدارهای حفاظتی
  • تحمل بارهای لحظه‌ای
  • پایداری در دمای بالا

یک پاور Bronze با طراحی خوب می‌تواند از یک مدل Gold ضعیف و ناشناخته قابل‌اعتمادتر باشد. برای ارزیابی نهایی باید کیفیت پلتفرم، حفاظت‌ها، گارانتی و نتایج آزمون‌های تخصصی را نیز بررسی کرد.


پاور ماژولار، نیمه‌ماژولار و غیرماژولار

غیرماژولار

تمام کابل‌ها به بدنه پاور متصل هستند.

مزایا:

  • قیمت کمتر
  • نبود اتصال اضافه در سمت پاور
  • مناسب سیستم اقتصادی

معایب:

  • مدیریت کابل دشوارتر
  • کابل‌های اضافه داخل کیس باقی می‌مانند
  • ظاهر شلوغ‌تر

نیمه‌ماژولار

کابل‌های ضروری مانند مادربرد و CPU ثابت‌اند و کابل‌های جانبی جدا می‌شوند.

این طراحی تعادل مناسبی میان قیمت و مدیریت کابل ایجاد می‌کند.

تمام‌ماژولار

تمام کابل‌ها قابل‌جداشدن هستند.

مزایا:

  • مدیریت کابل بهتر
  • ظاهر تمیزتر
  • مناسب کیس‌های نمایشی
  • نصب ساده‌تر
  • امکان استفاده از کابل‌های سفارشی سازگار

مهم‌ترین هشدار:

سوکت کابل‌های ماژولار میان برندها و حتی مدل‌های مختلف یک برند استاندارد مشترکی ندارد. استفاده از کابل اشتباه می‌تواند مستقیماً قطعات را بسوزاند.


پاور مناسب براساس نوع کاربری

سیستم اداری و خانگی بدون کارت گرافیک

برای سیستمی با گرافیک مجتمع، توان ۴۵۰ تا ۵۵۰ وات باکیفیت کافی است. در فهرست فعلی PCMOD پایین‌ترین مدل موجود ۷۰۰ وات است؛ بنابراین خرید آن بیشتر برای امکان نصب کارت گرافیک در آینده توجیه دارد.

گیمینگ اقتصادی

برای RTX 4060، RTX 5060، RX 7600 و کارت‌های هم‌رده:

  • توان مناسب: ۶۵۰ تا ۷۰۰ وات
  • پیشنهاد موجود PCMOD: Cooler Master MWE700 V2
  • برای ارتقای آینده: ۷۵۰ وات

گیمینگ میان‌رده

برای RTX 5060 Ti، RTX 5070، RX 7700 XT و RX 9070:

  • توان مناسب: ۷۵۰ وات
  • اولویت: Gold و ATX 3.x
  • در صورت برنامه ارتقا: ۸۵۰ وات

گیمینگ حرفه‌ای

برای RTX 5070 Ti، RX 9070 XT، RTX 4070 Ti Super و RX 7900 XT:

  • توان مناسب: ۸۵۰ وات
  • استاندارد پیشنهادی: ATX 3.1
  • کانکتور مستقیم نسل جدید برای کارت‌های سازگار

گیمینگ 4K پرچم‌دار

برای RTX 5080، RTX 4090 و RX 7900 XTX:

  • توان مناسب: ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ وات
  • همراه Core i9 یا Ryzen 9: بهتر است ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۰ وات
  • برای ارتقا و سکوت بیشتر: ۱۲۰۰ وات

سیستم RTX 5090

  • حداقل رسمی: ۱۰۰۰ وات
  • پیشنهاد PCMOD: ۱۲۰۰ وات ATX 3.x
  • سیستم اورکلاک یا ورک‌استیشن: ۱۶۰۰ وات
  • استفاده از کابل مستقیم 600W اولویت دارد.

رندرینگ و تولید محتوا

در رندرهای طولانی، سیستم ممکن است ساعت‌ها در بار بالا باقی بماند. بنابراین علاوه بر توان کافی، دما، راندمان، کیفیت فن و دوام قطعات داخلی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

برای RTX 5070 Ti یا RX 9070 XT، پاور ۸۵۰ وات Gold مناسب است. برای RTX 5080، پاور ۱۰۰۰ وات و برای RTX 5090، پاور ۱۲۰۰ وات Platinum گزینه مطمئن‌تری خواهد بود.

سیستم کاستوم واترکولینگ

پمپ، فن‌های متعدد، کنترلرها، نورپردازی و تجهیزات جانبی مصرف بسیار بزرگی ندارند؛ اما تعداد زیاد آن‌ها باید در محاسبه لحاظ شود.

برای یک سیستم High-End کاستوم:

  • RTX 5080: پاور ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ وات
  • RTX 5090: پاور ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ وات
  • سیستم چند پمپ یا اورکلاک: محاسبه اختصاصی

بهترین پاورهای اقتصادی موجود PCMOD

انتخاب اقتصادی برای سیستم میان‌رده

Cooler Master MWE700 V2 با قیمت فعلی ۱۴.۵ میلیون تومان، اقتصادی‌ترین پاور موجود در دسته منبع تغذیه PCMOD است.

این مدل برای سیستم‌های مجهز به کارت‌هایی مانند RTX 4060، RTX 5060، RX 7600 و مدل‌های هم‌رده مناسب است. برای RTX 5070 یا کارت‌های پرمصرف‌تر بهتر است سراغ مدل‌های ۷۵۰ یا ۸۵۰ وات بروید.

گزینه ۸۰۰ وات اقتصادی

Green GP800-A GED با قیمت فعلی ۱۵.۵ میلیون تومان از نظر توان اسمی گزینه جذابی است. بااین‌حال برای کارت‌های دارای کانکتور نسل جدید، یک پاور ATX 3.1 مجهز به کابل مستقیم انتخاب آینده‌نگرانه‌تری خواهد بود.

انتخاب ۷۵۰ وات عمومی

Cooler Master MWE 750 White با قیمت فعلی ۱۷ میلیون تومان برای کاربرانی مناسب است که توان کافی می‌خواهند اما اولویت اصلی آن‌ها راندمان Gold یا کابل نسل جدید نیست.


بهترین پاور ۷۵۰ وات موجود PCMOD

مدل Gold با استاندارد ATX 3.1

Cooler Master G750 ATX 3.1 Gold با قیمت فعلی ۱۷.۵ میلیون تومان راندمان و استاندارد مناسبی ارائه می‌کند؛ اما طبق نام رسمی محصول، کابل مستقیم PCIe 5 ندارد.

بنابراین برای کارت‌های دارای 8-Pin انتخاب خوبی است، ولی برای کارت‌های مجهز به کانکتور 12V-2×6 باید وضعیت کابل یا تبدیل موردنیاز دقیق بررسی شود.

انتخاب مقاوم Bronze

ASUS TUF 750W Bronze با قیمت فعلی ۱۸ میلیون تومان برای سیستم‌های میان‌رده و کاربرانی که طراحی سری TUF را ترجیح می‌دهند مناسب است.


بهترین پاور ۸۵۰ وات موجود PCMOD

۸۵۰ وات در تابستان ۱۴۰۵ مهم‌ترین نقطه تعادل بازار است. این توان برای بیشتر سیستم‌های گیمینگ حرفه‌ای، RTX 5070 Ti، RX 9070 XT، RTX 4080 و بسیاری از سیستم‌های تولید محتوا کافی است.

بهترین ارزش خرید ۸۵۰ وات

FSP VITA GM 850W ATX 3.1 با قیمت فعلی ۱۹.۹ میلیون تومان یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌های موجود است.

مزیت اصلی این مدل، ترکیب توان ۸۵۰ وات، استاندارد ATX 3.1 و قیمت پایین‌تر از بسیاری از رقباست. برای سیستم‌های گیمینگ حرفه‌ای این مدل انتخاب اول اقتصادی PCMOD محسوب می‌شود.

انتخاب MSI برای گیمینگ حرفه‌ای

MSI MAG A850GL Gold ATX 3.1 با قیمت فعلی ۲۲.۱ میلیون تومان انتخاب مناسبی برای سیستم‌های RTX 5070 Ti و RX 9070 XT است.

انتخاب متعادل SilverStone

SilverStone DA850 Gold با قیمت فعلی ۲۲.۵ میلیون تومان برای کاربرانی مناسب است که یک پاور تمام‌ماژولار ۸۵۰ وات از برندی تخصصی می‌خواهند.

بهترین مدل ۸۵۰ وات Cooler Master

Cooler Master MWE 850 Gold V3 ATX 3.1 با قیمت فعلی ۲۴.۵ میلیون تومان یکی از کامل‌ترین مدل‌های ۸۵۰ وات فهرست است.

انتخاب سیستم سفید

Cooler Master MWE 850 Gold V2 White Edition ATX 3.1 با قیمت فعلی ۲۷ میلیون تومان برای سیستم‌های سفید، کیس‌های شیشه‌ای و بیلدهای نمایشی انتخاب مناسبی است.


بهترین پاورهای ۱۰۰۰ و ۱۰۵۰ وات PCMOD

این گروه برای RTX 5080، RTX 4090، RX 7900 XTX و سیستم‌های مجهز به پردازنده‌های پرمصرف مناسب است.

انتخاب اصلی ۱۰۰۰ وات ATX 3.1

SilverStone Triton 1000RZ ATX 3.1 با قیمت فعلی ۳۴ میلیون تومان یکی از بهترین نقاط تعادل در گروه ۱۰۰۰ وات است.

انتخاب ۱۰۵۰ وات اقتصادی‌تر

Cooler Master MWE 1050W Gold ATX 3.0 با قیمت فعلی ۳۲.۵ میلیون تومان فضای بیشتری نسبت به مدل‌های ۱۰۰۰ وات ایجاد می‌کند.

انتخاب ASUS TUF

ASUS TUF Gaming 1000W Gold با قیمت فعلی ۳۵ میلیون تومان برای سیستم‌های حرفه‌ای و بیلدهای مبتنی بر قطعات TUF انتخاب هماهنگی است.

گزینه نمایشی ROG

ROG Strix 1000W Gold Aura Edition با قیمت فعلی ۳۶ میلیون تومان بیشتر برای کاربرانی جذاب است که علاوه بر توان و کیفیت، هماهنگی ظاهری بیلد ROG نیز برایشان اهمیت دارد.


بهترین پاورهای ۱۲۰۰ و ۱۲۵۰ وات PCMOD

این توان برای RTX 5090، سیستم‌های کاستوم واترکولینگ، Core i9 و Ryzen 9 رده‌بالا و ورک‌استیشن‌های سنگین توصیه می‌شود.

بهترین ارزش خرید در توان بالا

Cooler Master MWE 1250 Gold V2 ATX 3.0 با قیمت فعلی ۳۶.۵ میلیون تومان، یکی از اقتصادی‌ترین راه‌های رسیدن به توان بالاتر از ۱۲۰۰ وات است.

انتخاب Platinum برای RTX 5090

FSP Hydro PTM Pro 1200W ATX 3.0 Platinum با قیمت فعلی ۴۸ میلیون تومان یکی از بهترین گزینه‌های حرفه‌ای موجود برای RTX 5090، RTX 4090 و ورک‌استیشن‌های تک‌GPU است.

انتخاب پریمیوم ATX 3.1

ASUS ROG Strix 1200W Platinum ATX 3.1 با قیمت فعلی ۷۵ میلیون تومان برای سیستم‌های رده‌بالایی مناسب است که کیفیت، استاندارد جدید و برند ROG هم‌زمان اهمیت دارند.


پاورهای ۱۶۰۰ وات؛ برای چه کسانی مناسب‌اند؟

پاور ۱۶۰۰ وات برای بیشتر گیمرها ضروری نیست. این توان برای سناریوهای خاص قابل‌توجیه است:

  • RTX 5090 همراه با پردازنده بسیار پرمصرف
  • اورکلاک سنگین CPU و GPU
  • ورک‌استیشن چند GPU
  • پردازنده Threadripper
  • کاستوم واترکولینگ پیچیده
  • تعداد زیاد درایو، پمپ، فن و تجهیزات جانبی
  • سیستم‌هایی که ساعت‌ها زیر بار کامل فعالیت می‌کنند
  • بیلدهایی با برنامه ارتقای سنگین

انتخاب حرفه‌ای ۱۶۰۰ وات

MSI MEG AI1600T Titanium با قیمت فعلی ۱۲۰ میلیون تومان یک گزینه تخصصی برای ورک‌استیشن‌ها و سیستم‌های بسیار پرمصرف است.

انتخاب نهایی ROG

ASUS ROG Thor 1600W Titanium III با قیمت فعلی ۱۷۵ میلیون تومان گران‌ترین پاور موجود PCMOD در زمان بررسی است. این مدل برای سیستم‌های معمولی توجیه اقتصادی ندارد و مخصوص بیلدهای پرچم‌دار، نمایشی و ورک‌استیشن‌های بسیار گران طراحی شده است.


فهرست پاورهای موجود PCMOD در تابستان ۱۴۰۵

مدل توان استاندارد اعلام‌شده قیمت هنگام بررسی
Cooler Master MWE700 V2 ۷۰۰ وات Bronze/V2 ۱۴.۵ میلیون
Green GP800-A GED ۸۰۰ وات اقتصادی ۱۵.۵ میلیون
Cooler Master MWE 750 White ۷۵۰ وات 80 PLUS White ۱۷ میلیون
Cooler Master G750 Gold ۷۵۰ وات ATX 3.1، بدون PCIe 5 ۱۷.۵ میلیون
ASUS TUF 750 Bronze ۷۵۰ وات Bronze ۱۸ میلیون
FSP VITA GM 850 ۸۵۰ وات ATX 3.1 ۱۹.۹ میلیون
MSI MAG A850GL Gold ۸۵۰ وات ATX 3.1 ۲۲.۱ میلیون
SilverStone DA850 Gold ۸۵۰ وات Gold ۲۲.۵ میلیون
Cooler Master MWE 850 Gold V3 ۸۵۰ وات ATX 3.1 ۲۴.۵ میلیون
Cooler Master MWE 850 White Edition ۸۵۰ وات Gold، ATX 3.1 ۲۷ میلیون
Cooler Master MWE 1050 Gold ۱۰۵۰ وات ATX 3.0 ۳۲.۵ میلیون
SilverStone Triton 1000RZ ۱۰۰۰ وات ATX 3.1 ۳۴ میلیون
ASUS TUF Gaming Gold ۱۰۰۰ وات Gold ۳۵ میلیون
ASUS ROG Strix Aura ۱۰۰۰ وات Gold ۳۶ میلیون
Cooler Master MWE 1250 Gold V2 ۱۲۵۰ وات ATX 3.0 ۳۶.۵ میلیون
Cooler Master GX III ۱۰۵۰ وات ATX 3.0 ۴۴ میلیون
ASUS ROG Strix Aura ۱۲۰۰ وات Gold ۴۴.۵ میلیون
ASUS TUF Gaming ۱۲۰۰ وات Gold ۴۵ میلیون
FSP Hydro PTM Pro ۱۲۰۰ وات Platinum، ATX 3.0 ۴۸ میلیون
Cooler Master V1600 V2 ۱۶۰۰ وات Platinum ۶۵ میلیون
ASUS ROG Strix ۱۲۰۰ وات Platinum، ATX 3.1 ۷۵ میلیون
ASUS ROG Thor III ۱۲۰۰ وات Platinum، ATX 3.1 ۱۱۱ میلیون
MSI MEG AI1600T ۱۶۰۰ وات Titanium ۱۲۰ میلیون
ASUS ROG Thor III ۱۶۰۰ وات Titanium ۱۷۵ میلیون

قیمت‌ها مربوط به زمان بررسی هستند. کارت‌های داخل مقاله قیمت و وضعیت موجودی را به‌صورت داینامیک از فروشگاه PCMOD دریافت می‌کنند.


پیشنهاد نهایی PCMOD براساس بودجه

سطح خرید انتخاب پیشنهادی مناسب برای
اقتصادی Cooler Master MWE700 V2 RTX 4060، RTX 5060، RX 7600
اقتصادی با توان بیشتر Green GP800-A GED سیستم میان‌رده با بودجه محدود
۷۵۰ وات Gold Cooler Master G750 Gold کارت‌های 8-Pin میان‌رده
بهترین ارزش خرید FSP VITA GM 850 ATX 3.1 RTX 5070 Ti و RX 9070 XT
۸۵۰ وات حرفه‌ای Cooler Master MWE 850 Gold V3 گیمینگ بالارده و ارتقای آینده
سیستم سفید MWE 850 Gold White ATX 3.1 بیلد سفید و نمایشی
۱۰۰۰ وات متعادل SilverStone Triton 1000RZ RTX 5080 و CPU پرمصرف
High-End اقتصادی Cooler Master MWE 1250 Gold V2 RTX 5090 با هزینه کنترل‌شده
High-End حرفه‌ای FSP Hydro PTM Pro 1200 Platinum RTX 5090 و رندرینگ سنگین
پریمیوم ROG Strix 1200 Platinum ATX 3.1 بیلد ROG رده‌بالا
ورک‌استیشن MSI MEG AI1600T Titanium Threadripper، AI و رندرینگ
بدون محدودیت بودجه ROG Thor 1600 Titanium III بیلد نمایشی نهایی

اشتباهات رایج هنگام خرید پاور

خرید فقط براساس عدد وات

دو پاور ۸۵۰ وات می‌توانند از نظر کیفیت داخلی، تحمل بار لحظه‌ای، راندمان و حفاظت‌ها کاملاً متفاوت باشند.

توجه‌نکردن به کانکتور کارت گرافیک

ATX 3.1 بودن لزوماً به معنی وجود کابل 12V-2×6 نیست. کانکتورهای دقیق پاور و کارت گرافیک را بررسی کنید.

خرید پاور دقیقاً برابر مصرف سیستم

پاور باید برای جهش مصرف، دمای بالا، فرسودگی و ارتقای آینده فضای ایمن داشته باشد.

استفاده از کابل ماژولار پاور دیگر

حتی اگر سوکت ظاهراً متصل شود، ترتیب پین‌ها ممکن است متفاوت باشد و به قطعات آسیب بزند.

استفاده از یک کابل انشعابی برای دو ورودی GPU

برای کارت‌های دارای چند ورودی 8-Pin، در صورت امکان از کابل‌های مستقل پاور استفاده کنید.

خم‌کردن شدید کابل 12V-2×6

نزدیک کانکتور فضای کافی ایجاد کنید و اجازه ندهید پنل کناری کیس کابل را تحت فشار قرار دهد.

تصور اینکه Titanium همیشه ضروری است

برای بیشتر سیستم‌ها یک پاور Gold یا Platinum باکیفیت کاملاً کافی است. اختلاف قیمت Titanium بهتر است فقط در سیستم‌های خاص پرداخت شود.

نادیده‌گرفتن طول پاور

پاورهای ۱۲۰۰ و ۱۶۰۰ وات ممکن است طول بیشتری داشته باشند. فضای محفظه PSU، هارد Cage و محل عبور کابل‌ها را بررسی کنید.

نادیده‌گرفتن گارانتی

پاور یکی از قطعاتی است که باید چند نسل از سیستم را همراهی کند. گارانتی معتبر و خدمات واقعی اهمیت زیادی دارد.


چک‌لیست نهایی خرید پاور

پیش از سفارش این موارد را بررسی کنید:

  • توان توصیه‌شده سازنده کارت گرافیک
  • مدل دقیق و میزان اورکلاک GPU
  • حداکثر مصرف پردازنده
  • استاندارد ATX 3.0 یا ATX 3.1
  • وجود کابل مستقیم 12V-2×6
  • تعداد کانکتورهای PCIe 8-Pin
  • تعداد کانکتورهای CPU EPS
  • راندمان 80 PLUS
  • مدارهای حفاظتی
  • ماژولار یا غیرماژولار بودن
  • طول بدنه و سازگاری با کیس
  • کیفیت و حالت نیمه‌خاموش فن
  • گارانتی
  • فضای ارتقای آینده
  • استفاده از کابل‌های اصلی همان پاور

جمع‌بندی؛ کدام پاور را بخریم؟

در تابستان ۱۴۰۵، توان ۷۰۰ تا ۷۵۰ وات برای سیستم‌های گیمینگ اقتصادی و میان‌رده مناسب است. برای RTX 5070 Ti، RX 9070 XT و سیستم‌های حرفه‌ای، یک پاور ۸۵۰ وات Gold با استاندارد ATX 3.1 بهترین نقطه تعادل را ارائه می‌دهد.

برای RTX 5080، RTX 4090 و سیستم‌های مجهز به پردازنده‌های پرمصرف، پاور ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۰ وات منطقی‌تر است. RTX 5090 نیز بهتر است با یک پاور ۱۲۰۰ وات باکیفیت و کابل مستقیم نسل جدید همراه شود.

پاورهای ۱۶۰۰ وات برای بیشتر کاربران اضافه هستند و تنها در ورک‌استیشن‌ها، سیستم‌های اورکلاک‌شده، Threadripper، چند GPU یا بیلدهای بسیار مجهز توجیه دارند.

پیشنهادهای اصلی PCMOD:

  • گیمینگ اقتصادی: Cooler Master MWE700 V2
  • گیمینگ میان‌رده: Cooler Master G750 Gold
  • بهترین ارزش خرید حرفه‌ای: FSP VITA GM 850W ATX 3.1
  • بهترین انتخاب ۸۵۰ وات: Cooler Master MWE 850 Gold V3
  • RTX 5080: SilverStone Triton 1000RZ
  • RTX 5090 اقتصادی: Cooler Master MWE 1250 Gold V2
  • RTX 5090 حرفه‌ای: FSP Hydro PTM Pro 1200 Platinum
  • ورک‌استیشن سنگین: MSI MEG AI1600T Titanium

در نهایت، یک پاور باکیفیت ۸۵۰ وات بسیار بهتر از یک پاور ناشناخته ۱۰۰۰ وات است. توان اسمی فقط یکی از معیارهاست؛ استاندارد، پلتفرم داخلی، کابل‌ها، حفاظت‌ها، راندمان و گارانتی باید هم‌زمان بررسی شوند.


پرسش‌های متداول

برای RTX 5060 چه پاوری مناسب است؟

حداقل رسمی RTX 5060 حدود ۵۵۰ وات است، اما برای یک سیستم جدید پاور باکیفیت ۷۰۰ وات فضای ایمن و امکان ارتقای بیشتری ایجاد می‌کند.

برای RTX 5070 چه پاوری بخریم؟

پاور ۷۵۰ وات برای بیشتر سیستم‌ها مناسب است. در کنار Core i9، Ryzen 9 یا برای ارتقای آینده، ۸۵۰ وات انتخاب بهتری خواهد بود.

برای RTX 5070 Ti پاور ۷۵۰ وات کافی است؟

اگر پاور باکیفیت باشد و پردازنده مصرف بسیار بالایی نداشته باشد، بله؛ اما پیشنهاد متعادل PCMOD برای این کارت ۸۵۰ وات است.

بهترین پاور برای RX 9070 XT چیست؟

یک پاور ۸۵۰ وات Gold با استاندارد ATX 3.1 انتخاب بسیار مناسبی است. FSP VITA GM 850 و MSI MAG A850GL از گزینه‌های موجود PCMOD هستند.

برای RTX 5080 چند وات لازم است؟

انویدیا ۸۵۰ وات را توصیه کرده است. برای سیستم‌های مجهز به پردازنده پرمصرف، پاور ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۰ وات منطقی‌تر خواهد بود.

برای RTX 5090 پاور ۱۰۰۰ وات کافی است؟

۱۰۰۰ وات حداقل رسمی مدل مرجع است. برای سیستم‌های حرفه‌ای و پردازنده‌های پرمصرف، پاور ۱۲۰۰ وات پیشنهاد می‌شود.

آیا ATX 3.1 بهتر از ATX 3.0 است؟

برای خرید جدید و در قیمت مشابه، ATX 3.1 اولویت دارد؛ اما کیفیت خود پاور همچنان مهم‌تر از شماره استاندارد است.

آیا هر پاور ATX 3.1 کابل 12V-2×6 دارد؟

خیر. باید فهرست کابل‌های همان محصول بررسی شود. استاندارد پاور به‌تنهایی وجود کابل مستقیم PCIe 5 را تضمین نمی‌کند.

Gold بهتر است یا Platinum؟

Platinum راندمان بیشتری دارد، اما یک Gold باکیفیت برای بیشتر سیستم‌های گیمینگ کاملاً کافی است. کیفیت پلتفرم و حفاظت‌ها نیز باید بررسی شوند.

آیا پاور قوی‌تر برق بیشتری مصرف می‌کند؟

خیر. سیستم فقط به اندازه نیاز خود از پاور توان دریافت می‌کند. راندمان پاور تعیین می‌کند برای تحویل آن توان چه مقدار برق از پریز گرفته شود.

آیا می‌توان کابل پاور ماژولار دیگری را استفاده کرد؟

خیر، مگر سازنده سازگاری دقیق کابل را رسماً تأیید کرده باشد. تشابه ظاهری سوکت به معنی یکسان‌بودن ترتیب پین‌ها نیست.

گفت‌وگوی کاربران

امتیاز و دیدگاه‌ها

—★★★★★0 امتیاز

نظر شما درباره این مقاله چیست؟

امتیاز شما
هنوز دیدگاهی ثبت نشده؛ اولین نفری باش که این مقاله را ارزیابی می‌کند.
لینک مقاله کپی شد