راهنمای خرید پردازنده در تابستان ۱۴۰۵؛ بهترین CPU برای گیمینگ، تولید محتوا و هر بودجه
در راهنمای خرید پردازنده تابستان ۱۴۰۵، CPUهای موجود PCMOD را برای گیمینگ، تولید محتوا و هر بودجه مقایسه میکنیم؛ از Ryzen X3D تا Core Ultra.
انتخاب پردازنده در تابستان ۱۴۰۵ دیگر با یک پاسخ ساده مثل «Core i7 بهتر است یا Ryzen 7؟» تمام نمیشود. بازار همزمان میزبان پردازندههای اقتصادی LGA1700، نسل تازه Core Ultra روی LGA1851، مدلهای Ryzen 7000 و 9000 روی AM5 و پردازندههای مخصوص بازی X3D است. از طرف دیگر، قیمت خود CPU تنها بخشی از هزینه واقعی خرید است؛ مادربرد، حافظه، خنککننده و حتی وجود یا نبود گرافیک داخلی میتواند ارزش نهایی یک انتخاب را کاملاً تغییر دهد.
در این راهنما، پردازندههای قابل سفارش فروشگاه PCMOD را با موجودی و قیمت مشاهدهشده در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۴۰۵ بررسی کردهایم. همه قیمتها لحظهایاند و کارتهای محصول، قیمت و موجودی تازه را بهصورت خودکار از فروشگاه نمایش میدهند. مدلهای دارای عبارت «تماس بگیرید» نیز از مدلهای دارای قیمت قطعی جدا شدهاند.
نتیجه سریع: برای بیشتر سیستمهای گیمینگ جدید، اول کارت گرافیک را انتخاب کنید و بعد پردازندهای بخرید که آن را محدود نکند. برای تولید محتوا، تعداد هسته و عملکرد چندرشتهای اهمیت بیشتری دارد؛ و برای سیستم بدون کارت گرافیک مجزا، نوع iGPU تعیینکننده است.
پیشنهادهای سریع PCMOD در تابستان ۱۴۰۵
| نوع کاربری | پیشنهاد اصلی | پیشنهاد جایگزین | دلیل کوتاه |
|---|---|---|---|
| گیمینگ اقتصادی با GPU مجزا | Core Ultra 5 225F / Core i5-14400F | Ryzen 5 9500F با قیمت مناسب | توان کافی برای کارتهای میانرده و هزینه کنترلشده |
| گیمینگ متعادل AM5 | Ryzen 5 9600X | Ryzen 5 7600 | پلتفرم قابل ارتقا و عملکرد تکهستهای خوب |
| بیشترین FPS با بودجه منطقی | Ryzen 5 7500X3D | Ryzen 7 7800X3D | مزیت کش سهبعدی در بازیها |
| گیمینگ ردهبالا | Ryzen 7 9800X3D | Ryzen 7 9850X3D | عملکرد بسیار قوی بازی و فریمهای 1% Low مناسب |
| بهترین گیمینگ بدون توجه به قیمت | Ryzen 7 9850X3D | Ryzen 9 9950X3D2 | اولی منطقیتر؛ دومی مخصوص سیستمهای بیمحدودیت و کار ترکیبی |
| گیمینگ + استریم + ادیت | Ryzen 9 9950X3D | Core Ultra 7 265K | توازن قوی میان بازی و پردازش چندرشتهای |
| رندرینگ و تولید محتوای سنگین | Ryzen 9 9950X | Core Ultra 9 285K | هستههای فراوان و تمرکز بر توان پردازشی |
| سیستم بدون کارت گرافیک | Ryzen 7 8700G | Ryzen 5 8500G | گرافیک داخلی بسیار قویتر از iGPUهای صرفاً نمایشی |
| سیستم اینتل متعادل جدید | Core Ultra 5 245K/KF | Core Ultra 7 265K | DDR5، پلتفرم LGA1851 و عملکرد چندوظیفهای خوب |
| سیستم اداری مطمئن | Core Ultra 5 225 | Core i5-14400 | گرافیک داخلی برای تصویر و عیبیابی |
موجودی پردازندههای PCMOD؛ کدام مدلها واقعاً گزینه خرید هستند؟
جدول زیر بر اساس صفحه پردازنده فروشگاه و صفحات محصول در زمان نگارش تهیه شده است. عبارت «استعلام» یعنی محصول در کاتالوگ فعال است اما قیمت قطعی آنلاین ندارد. در تصمیم نهایی، قیمت کارت محصول ملاک است.
پردازندههای AMD قابل سفارش
| پردازنده | هسته/رشته | سوکت | گرافیک داخلی | قیمت مشاهدهشده | بهترین کاربرد |
|---|---|---|---|---|---|
| Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition | 16/32 | AM5 | دارد، پایه | ۲۴۰ میلیون تومان | سیستم رؤیایی بازی و تولید محتوا |
| Ryzen 9 9950X3D | 16/32 | AM5 | دارد، پایه | ۱۵۷ میلیون تومان | گیمینگ + رندرینگ حرفهای |
| Ryzen 9 9950X | 16/32 | AM5 | دارد، پایه | ۱۲۱.۹ میلیون تومان | رندر CPU و تولید محتوای سنگین |
| Ryzen 7 9850X3D | 8/16 | AM5 | دارد، پایه | ۹۹ میلیون تومان | گیمینگ ردهبالا |
| Ryzen 7 9800X3D | 8/16 | AM5 | دارد، پایه | ۹۶ میلیون تومان | گیمینگ ردهبالا با ارزش بهتر |
| Ryzen 7 7800X3D | 8/16 | AM5 | دارد، پایه | ۶۵.۹ میلیون تومان | گیمینگ قدرتمند با هزینه کمتر |
| Ryzen 5 9600X | 6/12 | AM5 | دارد، پایه | ۴۷.۵ میلیون تومان | گیمینگ و استفاده عمومی جدید |
| Ryzen 5 7500X3D | 6/12 | AM5 | دارد، پایه | ۴۳.۵ میلیون تومان | بیشترین FPS در بودجه متوسط |
| Ryzen 5 9500F | 6/12 | AM5 | ندارد | استعلام | گیمینگ اقتصادی با GPU مجزا |
| Ryzen 7 8700G | 8/16 | AM5 | Radeon 780M | استعلام | بهترین سیستم بدون GPU مجزا |
| Ryzen 5 8500G | 6/12 | AM5 | Radeon 740M | استعلام | APU اقتصادی و اداری |
| Ryzen 5 7600X | 6/12 | AM5 | دارد، پایه | استعلام | گیمینگ عمومی AM5 |
| Ryzen 5 7600 | 6/12 | AM5 | دارد، پایه | استعلام | سیستم خنکتر و اقتصادی AM5 |
| Ryzen 5 7400 | 6/12 | AM5 | وابسته به نسخه/بازار | استعلام | ورودی اقتصادی AM5 |
گرافیک داخلی دو واحدی بسیاری از Ryzenهای دسکتاپ 7000/9000 برای خروجی تصویر، کار اداری و عیبیابی مناسب است؛ آن را همسطح گرافیک قدرتمند Radeon 780M در 8700G تصور نکنید.
پردازندههای Intel قابل سفارش
| پردازنده | هسته/رشته | سوکت | گرافیک داخلی | قیمت مشاهدهشده | بهترین کاربرد |
|---|---|---|---|---|---|
| Core Ultra 7 270K Plus | 24/24 | LGA1851 | دارد | استعلام موجودی تازه | سیستم ترکیبی جدید و قدرتمند |
| Core Ultra 9 285K | 24/24 | LGA1851 | دارد | ۱۰۵ میلیون تومان | رندرینگ و ورکاستیشن ردهبالا |
| Core i9-14900K | 24/32 | LGA1700 | دارد | ۹۸ میلیون تومان | کار چندرشتهای روی پلتفرم موجود |
| Core Ultra 7 265K | 20/20 | LGA1851 | دارد | ۶۲ میلیون تومان | ادیت، رندر و گیمینگ ترکیبی |
| Core i5-14600K | 14/20 | LGA1700 | دارد | ۵۵ میلیون تومان | سیستم میانرده قدرتمند و Quick Sync |
| Core i5-14600KF | 14/20 | LGA1700 | ندارد | ۵۳.۵ میلیون تومان | همان توان CPU با GPU مجزا |
| Core Ultra 5 245K | 14/14 | LGA1851 | دارد | ۳۷.۵۵ میلیون تومان | ارزش خرید بالای پلتفرم جدید |
| Core Ultra 5 245KF | 14/14 | LGA1851 | ندارد | ۳۴.۵ میلیون تومان | گیمینگ/تولید محتوا با GPU مجزا |
| Core i5-14400F | 10/16 | LGA1700 | ندارد | ۳۴ میلیون تومان | سیستم اقتصادی با DDR4 یا DDR5 |
| Core Ultra 5 225 | 10/10 | LGA1851 | دارد | ۳۱.۵ میلیون تومان | اداری، روزمره و سیستم متعادل |
| Core Ultra 5 225F | 10/10 | LGA1851 | ندارد | ۳۱ میلیون تومان | گیمینگ اقتصادی روی LGA1851 |
| Core i5-13400F | 10/16 | LGA1700 | ندارد | استعلام | فقط با قیمت پایینتر از 14400F |
تکلیف مدلهای قدیمیتر کاتالوگ چیست؟
مدلهایی مانند Core i3-12100/F، i5-12400/F، i5-12600K، i7-12700/K/KF، i9-12900K/KF، Core i3-13100/F، i5-13600KF، i9-13900KF، i7-14700K/KF و i9-14900KF در کاتالوگ CPU فروشگاه شناسه محصول دارند، اما در زمان برداشت موجودی جزو گزینههای دارای قیمت فعال صفحه نخست نبودند. این مدلها تنها زمانی ارزش بررسی دارند که دوباره موجود شوند و قیمت مجموعه پردازنده + مادربرد + رم + خنککننده از جایگزینهای جدید پایینتر باشد.
قبل از مقایسه مدلها؛ پنج معیار اصلی خرید CPU
۱. نوع کاربری را دقیق تعریف کنید
«گیمینگ» بهتنهایی کافی نیست. اجرای Counter-Strike 2 با مانیتور 360Hz، بازی داستانی 4K با تنظیمات Ultra و استریم همزمان سه سناریوی متفاوتاند. در تولید محتوا نیز Premiere Pro، After Effects، Blender، برنامهنویسی و اجرای ماشین مجازی نیاز یکسانی ندارند.
۲. رزولوشن و کارت گرافیک را در نظر بگیرید
در 1080p و نرخ فریم بالا، پردازنده بیشتر تعیینکننده است. با افزایش رزولوشن به 1440p و 4K، فشار معمولاً به کارت گرافیک منتقل میشود و اختلاف CPUهای سریع کمتر دیده میشود. به همین دلیل خرید 9850X3D کنار یک کارت گرافیک میانرده همیشه از 9600X همراه کارت گرافیک قویتر نتیجه بهتری نمیدهد.
۳. هزینه پلتفرم را حساب کنید
قیمت CPU را جدا نبینید:
هزینه واقعی پلتفرم = پردازنده + مادربرد + رم + خنککننده لازم
Core i5-14400F میتواند با مادربرد DDR4 یک ارتقای اقتصادی باشد، اما Core Ultra 225F به مادربرد LGA1851 و DDR5 نیاز دارد. Ryzen 5 9600X نیز روی AM5 نصب میشود و به DDR5 احتیاج دارد، ولی مسیر ارتقای جذابی ارائه میکند.
۴. تعداد هسته همهچیز نیست
تعداد هسته بالا در رندر، کامپایل، انکود و مولتیتسکینگ مفید است؛ اما بازی به معماری، کش، تأخیر حافظه، فرکانس و زمانبندی موتور بازی هم وابسته است. به همین دلیل یک Ryzen 7 X3D هشتهستهای میتواند در بازی از CPUهای پرهستهتر جلو بیفتد.
۵. توان و خنککنندگی را دستکم نگیرید
پردازندهای که در بار طولانی به محدودیت دما یا توان برسد، عملکرد اسمی خود را حفظ نمیکند. برای CPUهای ردهبالا هزینه یک خنککننده قوی و کیس با ایرفلوی مناسب را از ابتدا وارد بودجه کنید.
معنی پسوندهای پردازنده؛ K، KF، F، X3D و G چیست؟
| پسوند | معنی کاربردی | نکته خرید |
|---|---|---|
| Intel K | ضریب باز، معمولاً توان بالاتر و دارای iGPU | برای بیشترین عملکرد؛ الزاماً نیاز به اورکلاک ندارید |
| Intel KF | مانند K اما بدون گرافیک داخلی | کمی ارزانتر؛ بدون کارت گرافیک تصویر نمیدهد |
| Intel F | فاقد گرافیک داخلی | مناسب سیستم دارای GPU مجزا |
| AMD X | مدل عملکردمحور با بوست و توان بالاتر | معمولاً خنککننده جداگانه لازم دارد |
| AMD X3D | مجهز به 3D V-Cache | اولویت اصلی برای گیمینگ High-FPS |
| AMD G | APU با گرافیک داخلی قدرتمند | مناسب سیستم بدون کارت گرافیک مجزا |
وجود iGPU فقط برای بازی نیست. در سیستم کاری، خروجی تصویر اضطراری و در برخی گردشکارهای اینتل، Quick Sync میتواند مفید باشد. بنابراین اختلاف قیمت کوچک میان K و KF را فقط به چند فریم تقلیل ندهید.
Intel یا AMD در تابستان ۱۴۰۵؟
| معیار | AMD AM5 | Intel LGA1851 | Intel LGA1700 |
|---|---|---|---|
| تمرکز اصلی | بازی با X3D، بهرهوری مناسب، ارتقای آینده | پلتفرم جدید، هستههای ترکیبی، NPU و اتصالهای جدید | خرید اقتصادی یا حفظ مادربرد فعلی |
| حافظه | فقط DDR5 | فقط DDR5 | DDR4 یا DDR5 بسته به مادربرد |
| بهترین نقطه گیمینگ | Ryzen 5/7 X3D | 270K Plus یا مدلهای Core Ultra، وابسته به قیمت | 14600K/KF و بالاتر، اما پلتفرم قدیمیتر |
| بهترین نقطه تولید محتوا | 9950X و 9950X3D | 265K، 270K Plus و 285K | 14600K تا 14900K برای ارتقای موجود |
| مسیر ارتقا | قوی و چندنسلی | جدیدتر از LGA1700؛ مسیر دقیق را با نسل بعد بسنجید | عملاً انتهای مسیر مصرفی این سوکت |
| مزیت ویژه | 3D V-Cache و APUهای 8000G | Quick Sync، NPU و معماری تازه | مادربردهای فراوان و امکان DDR4 |
AMD در گیمینگ ردهبالا به کمک مدلهای X3D انتخاب کمریسکتری است. اینتل در سیستمهای ترکیبی و برنامههایی که از هستههای فراوان یا Quick Sync استفاده میکنند همچنان جذاب است. اما انتخاب برند باید بعد از مقایسه قیمت کامل پلتفرم انجام شود، نه بر اساس وفاداری به لوگو.
بهترین پردازنده برای گیمینگ در تابستان ۱۴۰۵
انتخاب اقتصادی Intel: Core Ultra 5 225F
Core Ultra 5 225F با قیمت نزدیک به ۳۱ میلیون تومان، ورودی منطقی پلتفرم LGA1851 است. نبود گرافیک داخلی یعنی برای راهاندازی سیستم حتماً به کارت گرافیک مجزا نیاز دارید. اگر اختلاف قیمت مدل 225 بسیار کم باشد، نسخه دارای iGPU برای عیبیابی و استفاده روزمره ارزش اضافه دارد.
انتخاب اقتصادی LGA1700: Core i5-14400F
مزیت اصلی 14400F انعطاف پلتفرم است. کاربری که مادربرد LGA1700 یا رم DDR4 مناسب دارد میتواند هزینه ارتقا را پایین نگه دارد. برای سیستم کاملاً جدید، قیمت مادربرد و امکان ارتقای آینده را با 225F و Ryzen 5های AM5 مقایسه کنید.
بهترین ارزش گیمینگ میانرده: Ryzen 5 7500X3D
7500X3D یکی از جذابترین مدلهای فهرست PCMOD است. در بازیهایی که از کش بزرگ سود میبرند، میتواند فراتر از انتظار یک پردازنده ششهستهای ظاهر شود. محدودیت آن در کارهای رندر و پردازش سنگین نمایان میشود؛ جایی که 12 رشته به پای مدلهای Ryzen 9 یا Core Ultra 7 نمیرسد.
انتخاب متعادل AM5: Ryzen 5 9600X
اگر بازی تنها کار سیستم نیست و عملکرد عمومی، برنامهنویسی و بهرهوری هم مهم است، 9600X انتخاب متعادلی است. مصرف و مدیریت حرارتی مناسب، کارایی تکهستهای خوب و پلتفرم AM5 از نقاط قوت آن هستند. برای گیمینگ خالص، قیمت آن را مستقیماً با 7500X3D مقایسه کنید.
قهرمان ارزش ردهبالا: Ryzen 7 7800X3D
7800X3D هنوز گزینهای بسیار قدرتمند است. فاصله قیمت آن با 9800X3D در زمان نگارش حدود ۳۰ میلیون تومان بود؛ پولی که در بسیاری از سیستمها بهتر است صرف ارتقای GPU، مانیتور یا SSD شود. اگر کارت گرافیک ردهبالا و مانیتور سریع دارید، مدلهای جدیدتر مزیت خود را بهتر نشان میدهند.
انتخاب اصلی گیمینگ ردهبالا: Ryzen 7 9800X3D
9800X3D برای کاربری که اولویت نخستش بازی است، یکی از کاملترین انتخابها محسوب میشود. هشت هسته و شانزده رشته برای بازی، استریم سبک و کارهای عمومی کافی است؛ هرچند برای رندر طولانی و تولید محتوای تماموقت، 9950X یا 9950X3D منطقیتر خواهد بود.
سریعتر، اما وابسته به قیمت: Ryzen 7 9850X3D
9850X3D نسبت به 9800X3D فرکانس بوست بالاتری دارد، اما اختلاف قیمت فعلی آن کم و اختلاف عملکرد معمولاً بازیبهبازی است. با فاصله سه میلیون تومانی مشاهدهشده، انتخاب مدل جدید قابل دفاع است؛ اگر فاصله زیاد شد، 9800X3D ارزش خرید بهتری خواهد داشت.
انتخاب بیمحدودیت: Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition
9950X3D2 محصولی برای سیستمهای معمولی نیست. مزیت آن زمانی معنا پیدا میکند که علاوه بر بازی، کامپایل سنگین، رندر CPU، شبیهسازی یا تولید محتوا انجام دهید و بودجه محدودیت اصلی نباشد. برای گیمینگ خالص، یک Ryzen 7 X3D و GPU قویتر معمولاً تصمیم اقتصادیتری است.
رتبهبندی کاربردی پردازندههای گیمینگ PCMOD
| سطح | مدلهای پیشنهادی | توضیح |
|---|---|---|
| S؛ بیمحدودیت | 9950X3D2، 9850X3D، 9800X3D | بیشترین توان؛ اختلاف واقعی به بازی، GPU و رزولوشن وابسته است |
| A؛ ردهبالا | 7800X3D، 9950X3D، 270K Plus | بسیار سریع؛ 9950X3D برای کار ترکیبی بهتر است |
| B؛ ارزش خرید | 7500X3D، 9600X، 265K، 14600K/KF | بهترین نقطه برای اکثر سیستمهای قدرتمند |
| C؛ اقتصادی | 245K/KF، 225/225F، 14400F، 9500F، 7600/X | مناسب GPUهای میانرده و گیمینگ 1440p/4K |
| D؛ خاص | 8700G، 8500G، 13400F، 7400 | APUها بدون GPU؛ مدلهای دیگر مشروط به قیمت |
این سطحبندی «شاخص عملکرد مطلق» نیست؛ ارزش خرید، نوع کاربری و جایگاه هر مدل را هم لحاظ میکند.
بهترین پردازنده برای Premiere Pro، After Effects و تولید محتوا
بهترین انتخاب رندرینگ AMD: Ryzen 9 9950X
9950X زمانی ارزش خود را نشان میدهد که هستههای پردازنده برای ساعتها زیر بار باشند. برای Blender CPU Render، کامپایل، فشردهسازی، ماشین مجازی و چندوظیفگی سنگین انتخاب قدرتمندی است. اگر اولویت گیمینگ بیشتر است، اختلاف قیمت آن با 9950X3D را بررسی کنید.
بهترین انتخاب ترکیبی: Ryzen 9 9950X3D
9950X3D مشکل کلاسیک انتخاب میان «CPU گیمینگ» و «CPU کاری» را تا حد زیادی حل میکند. برای ادیتور یا تولیدکننده محتوایی که بعد از کار بازی هم میکند، این مدل از منطقیترین گزینههای ردهبالاست؛ البته تنها اگر قیمت آن باعث کاهش بودجه GPU، رم یا فضای ذخیرهسازی نشود.
پیشنهاد Intel ردهبالا: Core Ultra 9 285K
285K برای کارهای چندرشتهای، گردشکارهای بهینهشده برای اینتل و سیستمهایی که Quick Sync یا iGPU برایشان ارزش دارد، گزینه مهمی است. برای خرید صفر، آن را با 9950X و قیمت کامل مادربرد Z890/B860 مقایسه کنید؛ در گیمینگ خالص معمولاً X3Dها اولویت دارند.
بهترین ارزش کاری Intel: Core Ultra 7 265K
در قیمت مشاهدهشده ۶۲ میلیون تومان، 265K یکی از جذابترین CPUهای کاری فهرست است. تعداد هسته بالا، iGPU و پلتفرم جدید آن را برای Premiere Pro، استریم و توسعه نرمافزار مناسب میکند. برای گیمینگ صرف، 7800X3D با اختلاف قیمت کم میتواند انتخاب سریعتری باشد.
انتخاب میانرده تولید محتوا: Core Ultra 5 245K و 245KF
اختلاف قیمت K و KF را با ارزش Quick Sync بسنجید. اگر Premiere Pro بخش مهمی از کار شماست یا خروجی تصویر اضطراری میخواهید، مدل K ارزش پرداخت اضافه را دارد. اگر همیشه GPU مجزا دارید و نرمافزار شما به iGPU وابسته نیست، 245KF اقتصادیتر است.
نسل چهاردهم Intel؛ فقط در سناریوی درست
14900K و 14600K هنوز از نظر توان خام ضعیف نیستند، اما برای سیستم کاملاً جدید باید پایان مسیر LGA1700، مصرف و هزینه خنککنندگی را لحاظ کرد. BIOS مادربرد را به آخرین نسخه پایدار ارتقا دهید و از پروفایلهای توان توصیهشده سازنده استفاده کنید. برای ارتقای سیستمی که همین حالا مادربرد مناسب دارد، معادله میتواند به نفع آنها باشد.
جدول انتخاب برای نرمافزارهای حرفهای
| کاربری | اولویت CPU | انتخاب پیشنهادی | ظرفیت رم پیشنهادی |
|---|---|---|---|
| Premiere Pro 1080p/4K | تکهستهای + کدک + شتاب GPU | 245K، 265K، 9600X | ۳۲ تا ۶۴GB |
| After Effects | سرعت هسته + رم فراوان + چندفریمی | 265K، 285K، 9950X | ۶۴ تا ۱۲۸GB |
| DaVinci Resolve | GPU بسیار مهم؛ CPU متعادل | 9600X، 265K، 9950X | ۳۲ تا ۶۴GB |
| Blender CPU Render | هسته و رشته بیشتر | 9950X، 9950X3D، 285K | ۶۴GB به بالا |
| برنامهنویسی و کامپایل | تکهسته + چندرشته | 265K، 285K، 9950X | ۳۲ تا ۶۴GB |
| استریم همزمان با بازی | بازی + انکود | 7800X3D/9800X3D با انکودر GPU، یا 265K | ۳۲ تا ۶۴GB |
| ماشین مجازی | تعداد هسته و ظرفیت رم | 9950X، 9950X3D، 285K | ۶۴ تا ۱۲۸GB |
در بسیاری از نرمافزارهای امروزی، GPU و کدک پروژه میتوانند مهمتر از اختلاف کوچک میان دو CPU باشند. این جدول برای انتخاب کلاس پردازنده است، نه تضمین رتبه یکسان در همه نسخهها و پروژهها.
بهترین پردازنده براساس بودجه
تا حدود ۳۵ میلیون تومان
| انتخاب | مناسب برای | شرط خرید |
|---|---|---|
| Core Ultra 5 225F | گیمینگ با GPU مجزا | مادربرد LGA1851 و DDR5 در بودجه جا شود |
| Core Ultra 5 225 | اداری و سیستم همهکاره | iGPU برای تصویر و عیبیابی ارزش دارد |
| Core i5-14400F | سیستم اقتصادی یا ارتقای LGA1700 | اگر مادربرد/DDR4 دارید بسیار جذابتر است |
| Core Ultra 5 245KF | گیمینگ و کار چندرشتهای | قیمت روز نزدیک بازه باقی بماند |
| Ryzen 5 9500F / 7600 / 7400 | ورود به AM5 | فقط پس از اعلام قیمت و مقایسه پلتفرم |
حدود ۳۵ تا ۵۰ میلیون تومان
در این بازه دو انتخاب برجسته وجود دارد: Ryzen 5 7500X3D برای گیمینگ خالص و Ryzen 5 9600X برای سیستم متعادلتر. Core Ultra 5 245K نیز برای کاربر علاقهمند به iGPU، Quick Sync و چندوظیفگی گزینه جدی است.
حدود ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان
Core Ultra 7 265K برای کارهای ترکیبی و Ryzen 7 7800X3D برای بازی دو قطب این بازهاند. 14600K/KF زمانی منطقی است که مادربرد LGA1700 دارید یا باندل آن بهوضوح ارزانتر تمام میشود.
حدود ۷۵ تا ۱۱۰ میلیون تومان
Ryzen 7 9800X3D و 9850X3D انتخابهای اصلی بازی هستند. Core Ultra 9 285K و i9-14900K بیشتر برای بارهای کاری چندرشتهای معنا دارند. اگر کار ترکیبی انجام میدهید، قیمت 9950X را هم بررسی کنید؛ شاید با کمی افزایش بودجه، شانزده هسته واقعی ارزش بیشتری ارائه دهد.
بیشتر از ۱۱۰ میلیون تومان
Ryzen 9 9950X برای رندرینگ، 9950X3D برای بازی و کار حرفهای، و 9950X3D2 برای سیستم بیمحدودیت قرار میگیرند. در این کلاس باید از خرید نامتوازن جلوگیری کرد: رم کم، SSD کند یا خنککننده ضعیف میتواند پردازنده گرانقیمت را هدر دهد.
پردازنده مناسب هر کلاس کارت گرافیک
این جدول یک راهنمای تعادل بودجه است، نه قانون سازگاری. رزولوشن، نرخ نوسازی، سبک بازی و ارتقای آینده تصمیم را تغییر میدهد.
| کلاس GPU | CPU اقتصادی مناسب | CPU پیشنهادی | CPU برای High-FPS |
|---|---|---|---|
| اقتصادی و 1080p | 14400F، 225F، 9500F | 245KF، 7600 | 7500X3D |
| میانرده 1080p/1440p | 225F، 245KF | 9600X، 14600KF | 7500X3D، 7800X3D |
| بالارده 1440p | 9600X، 245K | 7800X3D، 265K | 9800X3D، 9850X3D |
| پرچمدار 4K | 9600X برای 60–120FPS | 7800X3D، 9800X3D | 9850X3D، 9950X3D |
| گیمینگ + تولید محتوا | 245K، 9600X | 265K، 9950X | 9950X3D، 9950X3D2 |
در 4K سینمایی، GPU معمولاً گلوگاه اصلی است؛ اما در بازیهای رقابتی، شبیهسازها، بازیهای استراتژی و مانیتورهای بسیار سریع، CPU قویتر همچنان روی حداقل فریم و ثبات تجربه اثر میگذارد.
پردازندههای APU؛ اگر کارت گرافیک نمیخواهیم چه بخریم؟
Ryzen 7 8700G؛ انتخاب اصلی بدون GPU
8700G برای سیستم کوچک، کممصرف یا کاربری که فعلاً بودجه GPU ندارد ساخته شده است. گرافیک Radeon 780M با رم دوکاناله سریع عملکرد بهتری دارد؛ بنابراین یک کیت 2×16GB DDR5 مناسب انتخاب کنید و بخشی از حافظه را برای iGPU در نظر بگیرید.
Ryzen 5 8500G؛ اقتصادیتر اما محدودتر
8500G برای بازیهای سبک و eSports با تنظیمات منطقی مناسب است، اما جای کارت گرافیک میانرده را نمیگیرد. اگر در آینده حتماً GPU قدرتمند نصب میکنید، قیمت آن را با Ryzen 5 7600 یا 9500F مقایسه کنید.
مادربرد مناسب هر پردازنده
| پردازنده | چیپست پیشنهادی متعادل | چه زمانی رده بالاتر بخریم؟ |
|---|---|---|
| Ryzen 5 7400 تا 9600X | B650 یا B850 | برای درگاه بیشتر، PCIe کاملتر یا ارتقای پرمصرف آینده |
| 7500X3D / 7800X3D / 9800X3D / 9850X3D | B650E یا B850 | X870/E برای امکانات، نه الزام FPS |
| 9950X / 9950X3D / 9950X3D2 | B850 قدرتمند یا X870/X870E | بار طولانی، ذخیرهسازی زیاد و VRM قویتر |
| Core Ultra 5 225/245K | B860 | Z890 برای اورکلاک، درگاه و تنظیمات حرفهای |
| Core Ultra 7 265K / 270K Plus | B860 ردهبالا یا Z890 | بار مداوم، اورکلاک و اتصالهای بیشتر |
| Core Ultra 9 285K | Z890 | انتخاب طبیعی برای توان و امکانات کامل |
| i5-14400F / 13400F | B760 | Z790 فقط اگر امکانات خاص لازم است |
| i5-14600K/KF | B760 قوی یا Z790 | برای کنترل کامل توان و اورکلاک |
| i9-14900K | Z790 با VRM قوی | BIOS جدید و خنککنندگی VRM ضروری است |
مادربرد گرانتر بهخودیخود FPS نمیسازد. کیفیت VRM، نسخه BIOS، تعداد M.2، شبکه، USB، نوع رم و نیازهای ارتقا را مبنا قرار دهید.
رم مناسب برای هر پلتفرم
| پلتفرم | پیشنهاد متعادل | ظرفیت پیشنهادی |
|---|---|---|
| AMD AM5 | DDR5-6000 CL30 با EXPO | 32GB بازی؛ 64GB تولید محتوا |
| Intel LGA1851 | DDR5-6400 CL32 یا کیت سریع سازگار | 32GB بازی؛ 64 تا 96GB کار حرفهای |
| Intel LGA1700 DDR5 | DDR5-6000 تا 6400 با XMP | بر اساس مادربرد و QVL |
| Intel LGA1700 DDR4 | DDR4-3200/3600 کمتأخیر | فقط برای کاهش هزینه یا حفظ قطعات موجود |
سرعتهای بالا تضمینشده نیستند. QVL مادربرد، کنترلر حافظه CPU، تعداد ماژولها و نسخه BIOS روی پایداری اثر میگذارند. برای DDR5 معمولاً یک کیت دوماژولی بهتر از ترکیب دو کیت جداست.
خنککننده مناسب پردازندهها
| کلاس CPU | حداقل منطقی | پیشنهاد برای بار طولانی |
|---|---|---|
| 225/F، 14400F، 7600، 8500G | ایرکولر برجکی اقتصادی | ایرکولر میانرده کمصدا |
| 245K/KF، 9600X، 7500X3D، 8700G | ایرکولر میانرده خوب | ایرکولر دوبرج یا AIO 240 |
| 14600K/KF، 265K، 7800X3D، 9800X3D، 9850X3D | ایرکولر ردهبالا | AIO 240/360 باکیفیت |
| 285K، 14900K، 9950X/X3D/X3D2 | خنککننده ردهبالا واقعی | AIO 360 یا سیستم حرفهای با ایرفلوی قوی |
TDP درجشده روی کاغذ همیشه برابر مصرف لحظهای یا توان لازم برای حفظ بوست نیست. مدل دقیق کولر، دمای محیط، محدودیت توان BIOS و تهویه کیس را در نظر بگیرید.
آیا NPU پردازندههای Core Ultra دلیل کافی برای خرید است؟
NPU برای اجرای برخی وظایف AI کممصرف مانند افکتهای تماس تصویری و پردازشهای سازگار مفید است، اما جای GPU قدرتمند را در تولید محتوای هوش مصنوعی، رندر سهبعدی یا بازی نمیگیرد. NPU را مزیت جانبی پلتفرم Core Ultra بدانید، نه تنها معیار خرید.
اشتباهات رایج هنگام خرید پردازنده
خرید CPU گران و GPU ضعیف برای گیمینگ
در بیشتر بازیها، ارتقای یک پلهای کارت گرافیک از ارتقای CPU میانرده به پرچمدار اثر بیشتری دارد.
مقایسه صرفاً با نام Ryzen 7 و Core i7
نسل، معماری، پسوند و تعداد هسته مهمتر از عدد خانوادهاند. Ryzen 7 8700G و 9800X3D هر دو Ryzen 7 هستند، اما هدف طراحی کاملاً متفاوتی دارند.
نادیدهگرفتن گرافیک داخلی
مدلهای F و KF بدون GPU مجزا تصویر نمیدهند. در سیستم کاری، iGPU میتواند برای عیبیابی یا Quick Sync ارزشمند باشد.
خرید 14900K برای مادربرد ضعیف
پردازنده پرمصرف به VRM، BIOS و خنککنندگی مناسب نیاز دارد. فقط سازگاری سوکت کافی نیست.
تصور اینکه X3D همیشه بهترین CPU کاری است
کش سهبعدی در بازی عالی است، اما رندر و انکود معمولاً از تعداد هسته و توان پایدار سود بیشتری میبرند. برای کار خالص، 9950X ممکن است از نظر قیمت منطقیتر از 9950X3D باشد.
خرید APU و بعد نصب GPU پرچمدار بدون مقایسه
8700G برای گرافیک داخلی ساخته شده است. اگر از روز اول GPU مجزا دارید، 7600، 9600X یا مدل X3D میتواند توازن بهتری ایجاد کند.
توجه نکردن به BIOS
برای پردازنده جدید یا رم پرسرعت، سازگاری BIOS را پیش از مونتاژ بررسی کنید. در نسلهای 13 و 14 اینتل استفاده از BIOS و میکروکد جدید اهمیت بیشتری دارد.
جمعبندی؛ در تابستان ۱۴۰۵ کدام پردازنده را بخریم؟
اگر هدف شما گیمینگ اقتصادی است، Core Ultra 5 225F، Core i5-14400F و Ryzen 5های اقتصادی AM5 را با قیمت کامل پلتفرم مقایسه کنید. برای گیمینگ میانرده، Ryzen 5 7500X3D بیشترین تمرکز را روی FPS دارد و Ryzen 5 9600X سیستم متعادلتری میسازد.
در ردهبالا، Ryzen 7 7800X3D هنوز از نظر قیمت جذاب است؛ 9800X3D پیشنهاد اصلی ما برای سیستم گیمینگ قدرتمند و 9850X3D انتخاب سریعتر با فاصله قیمت کم است. برای تولیدکننده محتوا، Ryzen 9 9950X ارزش رندرینگ بالایی دارد و 9950X3D یکی از بهترین انتخابهای ترکیبی بازی و کار است.
در سمت اینتل، Core Ultra 5 245K/KF نقطه اقتصادی جذاب LGA1851، Core Ultra 7 265K گزینهای قوی برای ادیت و مولتیتسکینگ و Core Ultra 9 285K پردازنده ردهبالای کاری است. Core Ultra 7 270K Plus نیز ورودی تازه کاتالوگ است و ارزش نهایی آن پس از مشخصشدن قیمت PCMOD بهتر سنجیده میشود.
نسخه کوتاه پیشنهاد PCMOD:
- گیمینگ اقتصادی: Core Ultra 5 225F یا Core i5-14400F
- بیشترین FPS اقتصادی: Ryzen 5 7500X3D
- سیستم متعادل AM5: Ryzen 5 9600X
- گیمینگ ردهبالا با ارزش خوب: Ryzen 7 7800X3D
- پیشنهاد اصلی گیمینگ حرفهای: Ryzen 7 9800X3D
- گیمینگ Enthusiast: Ryzen 7 9850X3D
- تولید محتوای اقتصادی Intel: Core Ultra 5 245K/KF
- سیستم ترکیبی Intel: Core Ultra 7 265K
- رندرینگ حرفهای: Ryzen 9 9950X یا Core Ultra 9 285K
- بازی و تولید محتوای حرفهای: Ryzen 9 9950X3D
- سیستم بدون کارت گرافیک: Ryzen 7 8700G
- ارتقای LGA1700: 14600K/KF یا 14900K، فقط با مادربرد و خنککننده مناسب
بهترین پردازنده، سریعترین مدل جدول نیست؛ مدلی است که در کنار GPU، مادربرد، رم و خنککننده شما بیشترین عملکرد واقعی را در بودجه مشخص ایجاد کند.
پرسشهای متداول
برای گیمینگ Ryzen بهتر است یا Intel؟
در ردهبالا، Ryzenهای X3D معمولاً انتخاب مستقیمتری برای بیشترین FPS هستند. اینتل در سیستمهای ترکیبی، Quick Sync و بارهای چندرشتهای گزینههای جذابی دارد. قیمت کامل پلتفرم نتیجه را تغییر میدهد.
Ryzen 7 9800X3D بخریم یا 9850X3D؟
اگر اختلاف قیمت کم باشد، 9850X3D بهدلیل فرکانس بالاتر انتخاب قابل دفاعی است. با افزایش فاصله قیمت، 9800X3D ارزش خرید بهتری دارد؛ تفاوت عملکرد در همه بازیها یکسان نیست.
7800X3D هنوز ارزش خرید دارد؟
بله؛ بهخصوص وقتی فاصله قیمت آن با 9800X3D زیاد است. برای سیستمهای 1440p و 4K، ممکن است صرفهجویی را بهتر باشد به GPU قویتر اختصاص دهید.
برای Premiere Pro مدل K بهتر است یا KF؟
مدل K گرافیک داخلی دارد و میتواند قابلیت Quick Sync و خروجی تصویر پشتیبان ارائه کند. اگر اختلاف قیمت کم است و Premiere بخش مهمی از کار شماست، K معمولاً انتخاب مطمئنتری است.
Core i9-14900K برای سیستم جدید پیشنهاد میشود؟
توان پردازشی آن همچنان بالاست، اما LGA1700 در انتهای مسیر قرار دارد و مصرف و خنککنندگی مهماند. برای ارتقای مادربرد موجود منطقیتر از ساخت یک پلتفرم کاملاً جدید است.
برای گیمینگ شش هسته کافی است؟
برای بسیاری از بازیها بله، بهخصوص پردازندههای جدیدی مانند 9600X یا 7500X3D. برای استریم سنگین، تولید محتوا و استفاده چندساله حرفهای، هشت هسته یا بیشتر حاشیه امن بیشتری میدهد.
آیا 8700G بدون کارت گرافیک بازی اجرا میکند؟
بله. Radeon 780M آن برای بازیهای eSports و بسیاری از عناوین با تنظیمات و رزولوشن منطقی مناسب است. رم دوکاناله سریع تأثیر زیادی روی عملکردش دارد.
برای Ryzen 9000 چه رمی مناسب است؟
DDR5-6000 CL30 با پروفایل EXPO برای بسیاری از سیستمهای AM5 نقطه متعادلی است، اما QVL مادربرد و توان کنترلر حافظه باید بررسی شود.
برای 4K حتماً CPU پرچمدار لازم است؟
خیر. در بسیاری از بازیهای 4K، GPU محدودکننده اصلی است. CPU پرچمدار بیشتر برای نرخ فریم بسیار بالا، بازیهای CPU-heavy، حداقل فریم بهتر و کارهای جانبی سنگین توجیه دارد.
قیمتهای این مقاله ثابتاند؟
خیر. قیمتهای متنی فقط تصویر بازار در ۱۶ شهریور ۱۴۰۵ هستند. کارت محصول قیمت و موجودی تازه فروشگاه را نمایش میدهد و باید معیار نهایی خرید باشد.
منابع و روش بررسی
- صفحه دستهبندی پردازندههای PCMOD و صفحات محصول برای قیمت، موجودی و شناسهها
- صفحات مشخصات و معرفی رسمی AMD Ryzen 7000، 8000G، 9000 و فناوری 3D V-Cache
- پایگاه مشخصات رسمی Intel ARK برای Core نسل 12 تا 14 و Core Ultra Series 2/Plus
- نتایج آزمونهای چند منبع مستقل برای برداشت کیفی از عملکرد؛ رتبهها بهصورت عدد قطعی یا درصد تضمینی ارائه نشدهاند، زیرا BIOS، رم، بازی و نسخه نرمافزار نتیجه را تغییر میدهد
امتیاز و دیدگاهها